קורסים באורנים

​המדרשה מקיימת תכניות להעמקת הזהות היהודית-פלורליסטית של סטודנטים להוראה במכללת אורנים:
תואר שני בתרבות יהודית-ישראלית - מסלול משותף למדרשה באורנים, קרן תל"י ומכללת אורנים
שאלת זהותה היהודית והציונית של החברה הישראלית מעסיקה מורים ומחנכים רבים כשאלה כללית ואישית.
התכנית מיועדת למי ששואפים לחנך ללימודי תרבות יהודית-ישראלית ולהוביל לשינוי בגישה פלורליסטית ומתחדשת.
הלימודים מתקיימים במסגרת התוכנית להוראה של מדעי הרוח בגישה רב-תחומית, המעניקה תואר שני M.Ed

לפרטים נוספים​
לדף התכנית באתר אורנים​


סדנת זהות
סמינר קיץ במשך 3 ימים מרוכזים (כולל לינה), בבית הארחה בצפון (פנסיון מלא).
מטרת הסדנה לאפשר לסטודנטים לברר ולהעמיק את המודעות לסוגיות של זהות, להבין את מקומו ותפקידו של "האחר" בכינון הזהות האישית וליצור דיאלוג אמיתי וכנה בין השונים בקבוצה.
הסדנה עוסקת במגוון מרכיבי זהות – אישית ומשפחתית, דתית, לאומית, עדתית ומגדרית.
הסטודנטים מתנסים במעגלי שיח תהליכיים על מרכיבי הזהות השונים, לומדים מושגים תיאורטיים ומקשרים אותם לחייהם, מקיימים דיונים, שומעים הרצאות ומכירים צורות חיים יחודיות רב-זהותיות בסיור שנערך בצפון – ביקור בביה"ס הדו-לשוני "גליל" ומפגש עם תושבים ואמנית בישוב הדתי-חילוני אשחר.

סדנת מגדר
במסגרת סמסטר קיץ לאקדמאים העוברים הסבה להוראה מתקיימת סדנה מרוכזת בת 7 מפגשים. הסדנה מזמנת התבוננות בסוגיות של תרבות וחינוך בראיה מגדרית, הבניית תודעה של שוויון ושוני תוך עיון במאפייני ההבדלים בין המינים ומשמעותם, ופיתוח מודעות ליישום הנושאים הללו בבתי הספר.

סדנת פלורליזם יהודי ומנהיגות קהילתית
תלמידי המסלול לחינוך חברתי קהילתי (חח"ק) יצאו השנה לסמינר נודד בן 3 ימים בין קהילות יהודיות שונות ברחבי המדינה - מהצפון ועד ירושלים. מטרת הסדנה לחשוף את הסטודנטים למרחב היהודי הפלורליסטי המתפתח במדינת ישראל, להיפגש עם דמויות ואנשי עשייה חברתית העסוקים במנהיגות קהילתית במרחב היהודי-ישראלי ולהכיר, בתוך כך, אקטיביזם חברתי ורוחני.

קורסים סמסטריאליים
המדרשה באורנים מציעה לסטודנטים קורסים מגוונים המתקיימים במתכונת של בתי מדרש – לימוד קבוצתי שיתופי, המזמין את הלומד לברר ולפתח את זהותו סביב טקסטים מההגות היהודית ההומניסטית ומספרות העולם. יחודם של הקורסים בלימוד החוויתי במעגל, ובפדגוגיה היחודית של המדרשה – פדגוגיה של זהות. בין הקורסים שהוצעו בשנה האחרונה:
  • מחשבת החינוך במבט יהודי
  • הפדגוגיה של בית המדרש בבית הספר של המאה ה-21
  • מקומם של טקסים במערכת החינוך

בית מדרש למלגאי קרן רש"י
המדרשה תחל השנה להנחות בית מדרש לסטודנטים מלגאים של קרן רש"י. הסטודנטים מקבלי המלגות מחויבים בעבודה התנדבותית בקהילה לצד למידה בית-מדרשית בהיקף של 60 שעות בשנה. הנושאים שיילמדו בבית המדרש: המפגש עם האחר בחברה, צדקה וצדק, בין אדם לחברו, חינוך דיאלוגי, סובלנות ופלורליזם, תיקון עולם, סוגיות אקטואליות בחברה הישראלית.

כל התכניות של המדרשה מזכות את הסטודנטים בנקודות לתואר.

 המלצות סטודנטים
  •  "אני חושבת שכל סטודנט שהולך להתעסק במקצועות כמו הוראה ועבודה עם אנשים בכלל וילדים בפרט חייב לעבור סדנה כזו משמעותית, ערכית וכיפית".
  • "הקורס היה משמעותי מאוד עבורי, משמעותי יותר מכפי שתיארתי אותו. עלו לי שאלות רבות וחלקן הגדול ממשיך ללוות אותי".
  • "הרגשתי מועצמת מאוד. הסדנה נגעה בהרבה נושאים שנמנעתי לגעת בהם, וגרמה לי להבין דברים רבים לגבי עצמי. הדבר איפשר לי להכיר וללמוד לקבל בצורה מלאה ושלמה את השונה ממני".
  • "בסדנה היתה דינמיקה טובה ונכונה לקבוצת דיון ולמידה. אווירה זו נוצרה ללא ספק בזכות אופן ההנחיה, הנעים, המזמין והמכבד. לאורך כל הדיונים הייתה הכוונה ושמירה על דיון פורה ומקדם".
  • "אופן ההנחיה והאווירה ששררה כמעט מן הרגע הראשון, גרמו לי להרגיש מאוד בנוח ואפילו להשתתף, שלא כמנהגי בשיעורים במכללה. לרוב המרצים אין מושג מהו שמי".
  • "הארגון היה מעולה, הורגש שהושקעה המון מחשבה מאחורי הסדנה. נבנה דבר על דבר. שאלתי את עצמי למה הן כל כך משקיעות בנו... חששתי מזה שלא נוכל להביע דעתנו - והיתה אווירה של חופש".​