מסגרות הלימוד

לימודים במדרשה בשנת תשע"ח

לפרטים נוספים והרשמה: שרון אוחנה, טל' 04-9838753 שלוחה 101  sharon_o@hamidrasha.org.il

"בראשית": גיבורי התנ"ך
חווה, נח, משה, יהושע, דבורה, יפתח, דוד, אליהו, רות ... גדלנו עם גיבורי התנ"ך, וחלקנו לא ממש זוכרים את פרטי סיפוריהם. נחזור ונקרא בסיפורים מקראיים נבחרים, ונעקוב אחר הדמויות שמובילות אותם. נכיר מדרשי חז"ל שנותנים לגיבורי התנ"ך פנים חדשות ולעתים מפתיעות.

בית-מדרש "בראשי​ת" מיועד לכל איש ואישה שרוצים להרחיב ולהעמיק את הכרותם עם מקורות התרבות היהודית, בגישה פתוחה ובאווירה נוחה. אין צורך בידע קודם.
מנחה: אילת לין 
ימי ד', אחת לשבועיים, 18:00 - 20:30 (18 מפגשים) 
שכ"ל: 1500 ש"ח

בית המדרש "ניגון נשים"
לנשים מכל הזרמים שמעוניינות ללמוד ולהעמיק בטקסטים יהודיים
מתכונת: 18-15 מפגשים של 4 ש' אקדמיות, אחת לשבוע או שבועיים
מיקום: התוכנית מתקיימת במועצות איזוריות ומקומיות ברחבי הארץ

נושאי הלימוד: "ניגון נשים", הקיים קרוב ל-20 שנה, פועל לשילובן של נשים מכל הזרמים בתרבות היהודית באמצעות לימוד, מפגש, כתיבה, יצירה טקסית ועשייה קהילתית. פעילותנו שואפת לכך שנשים תהיינה שותפות משפיעות, מנהיגות ומחדשות בתחום של התרבות היהודית והחברה הישראלית. בבית המדרש את מוזמנת לעצור ממרוץ החיים ולהצטרף אלינו למפגש של נשים דתיות וחילוניות מכל הזרמים ללימוד מקורות עתיקים וחדשים. נשלב לימוד ושיחה על זהות יהודית ונשית תוך עיון במקורות מהתנ"ך, התלמוד והמדרש, ספרות ושירה עברית מודרנית.

בשנת תשע"ח ייפתחו שלושה בתי-מדרש "ניגון נשים":
  • במועצה אזורית מטה אשר  
  • ברמת הגולן​    
  • במרכז דורות, במועצה אזורית זבולון

"יוצרות ניגון": האשה נקנית
על מעמדן של נשים בזוגיות היהודית: נלמד את פרק א של מסכת קידושין בתלמוד הבבלי, העוסק בטקס החתונה ובמעמד האישה הנגזר מכך. נדרש ידע קודם ביהדות ובמגדר.
מנחה: ד"ר אליזבט גולדוין 
ימי ד', אחת לשבועיים, 08:30 - 14:00 (17 מפגשים) 
שכ"ל: 2600 ש"ח    

זהרורי זוהר
זוהי השנה השלישית שהמדרשה באורנים מקיימת שיעורי קריאה בספר הזוהר, חיבור היסוד של המיסטיקה היהודית, שהשפיע רבות על היהדות לתחומיה וזרמיה השונים. במהלך העמקת ההכרות עם דרכי החשיבה והביטוי המיוחדות של חבורת הזוהר נתמקד בשלושה קטעים ארוכים שנחשבים בעיני רבים לשיאיו של החיבור המופלא הזה.
מנחה: יורם ורטה 
ימי ג', אחת לשבועיים 18:00 – 20:30 (18 מפגשים) 
שכ"ל: 1500 ש"ח

שפת הלב: ריפוי וגאולה
​​נקדיש את השנה הבאה לעיסוק בנושא הריפוי והגאולה. נושאים אלו יילמדו מתוך שני מרחבים הקשורים בעולמה של החסידות – עולם הניגון ועולם הסיפור. הניגון משמש כפעולה של ריפוי וגאולה בצורות שונות, וכמוהו, גם סיפורי החסידים עוסקים רבות בממדים שונים של תיקון.
בשיתוף פעולה עם מיזם "זושא – מגלים את הסיפור החסידי" נפרוט על המיתר שבין הסיפור והניגון. ​
​מנחה: ד"ר זאב קיציס​ 
ימי א', אחת לשבועיים, 16:30 - 19:00 (10 מפגשים) 
שכ"ל: 1000 ש"ח

אחד מי יודע?
כל שורה בפיוט המפורסם היא נדבך של התרבות היהודית, ומזמינה אותנו כיחידים/ות לחפש ולמצוא שייכות ומשמעות בקהילות שלנו. נקדיש מפגש לכל אחת מהשורות.
מנחה: אליהו שחף 
ימי א', אחת לשבועיים, 18:00 - 20:30 (13 מפגשים) 
ההשתתפות ללא תשלום
המפגשים יתקיימו בקפה תרבות בכברי. לפרטים: אליהו שחף 052-8346212

חכמת הנפש
מבנה הנפש, אופן תפקודה והדרכים להגיע לשליטה בה קיבלו התייחסות במקורות יהודיים רבים. בבית המדרש נתוודע לגישות יהודיות שונות בדבר מורכבותה של נפש האדם, חלקן יותר אינטלקטואליות וביהביוריסטיות כשיטת חז"ל והרמב"ם, וחלקן יותר מפורטות ומכילות עולם רגשי מפותח כשיטותיהם של חסידים שונים – ר' אלעזר מווורמס, ר' נחמן מברסלב ור' שניאור זלמן מייסד חסידות חב"ד. במהלך הלימוד וההעמקה נברר שאלות יסודיות כמו: מה הכוחות הגלומים בנפש אותם מדגישה ומחזקת כל אחת מהגישות שנלמד? מהי מידת הבחירה החופשית של היחיד/ה ביחס לנתונים הבסיסיים של הנפש? מהי האחריות שלנו בתיקון מידות הנפש שלנו ובשינויי הרגלי חיים?
מנחה: ד"ר ענבל גור יצחק 
ימי ה', אחת לשבועיים, 18:00 – 20:30 (18 מפגשים) 
שכ"ל: 1500 ש"ח​

הגיל והזהב
רובנו נזכה להזדקן ולהאריך ימים – אך באיזו איכות חיים? המקורות היהודיים והאחרים בוחנים את תהליכי ההזדקנות והמוות ללא מורא, מנקודת מבט אופטימית שיש מה לעשות ואפשר לחיות ולמות בריאים רוחנית ורגשית גם אם הגוף כבר לא. בשונה ממה שמקובל לחשוב, היהדות מכירה בקשיי הזיקנה ובכך שלא תמיד עדיף להאריך את חייו של אדם.
נושאים שנעסוק בהם: אובדנים בזיקנה, פחד מוות, סוגיות אתיות (עזרה לאנשים הרוצים למות), התמודדות עם מות אדם קרוב, עזרה לאנשים הנוטים למות.
הלימוד יהיה פעיל, סביב טקסטים עתיקים וחדשים מארון הספרים היהודי והכלל אנושי, ובהתייחס לחוויות החיים של הלומדים. תידרש מן הלומדים מעורבות רגשית ולא רק אינטלקטואלית.
​מנחה: ד"ר אליזבט גולדוין 
ימי א', אחת לשבועיים, 17:30 – 20:00 (18 מפגשים) 
שכ"ל: 1500 ש"ח

שירה פוליטית
במפגשים נקרא שירה פוליטית-חברתית בעניינים ונושאים שונים מהשירה המקראית, שירת ימי הביניים ובעיקר שירה עברית מודרנית. מעבר לשאלות התוכן, בהן נדון בהרחבה, ננסה לבחון מה הם האמצעים המיוחדים שבהם משתמשת שירה זו, מה היא מאפשרת ומה לא.
מנחה: יורם ורטה 
ימי ב', אחת לשבועיים, 18:00 – 20:30 (18 מפגשים) 
שכ"ל: 1500 ש"ח

מפגשים עם הוגות והוגים בני זמננו
עמנואל לוינס, מרטין בובר, הרא"יה קוק, קרול גיליגן, חנה ארנדט, מאיר בוזגלו, דוד הרטמן, מרדכי קפלן, אוה אילוז, אורית קמיר ואחרים עוסקים בסוגיות המעסיקות גם אותנו, כמו: דת ומדינה, מוסר ויהדות, מחשבה פוליטית, תקשורת, צדק ושיוויון, ועוד. הלימוד יהיה פעיל, בדיונים סביב טקסטים.
מנחה: ד"ר אליזבט גולדוין 
ימי א', אחת לשבועיים, 17:30 – 20:00 (18 מפגשים) 
שכ"ל: 1500 ש"ח​

הכשרת מנחים לקבוצות לומדות
הכשרת מנחים לקבוצות לומדות, המשלבת לימודי יהדות עם לימודי הנחיית קבוצות.
השיטה היחודית של המדרשה באורנים מקיימת תהליך של בירור זהות באמצעות לימוד ​טקסטים בקבוצה. הלימודים מלווים בהתנסות בהנחייה וביישום.
מנחות: דותן​ אריאלי, ענבל ארגמן-ויידנפלד
תכנית דו-שנתית 
ימי ב', 15:30 - 21:00 (25 מפגשים) 
בספרייה האזורית בנווה איתן
שכ"ל לשנה: 8275 ש"ח

​לפרטים נוספים​​