SharePoint
כנסים וימי עיון באורנים

להלן דברים שנשא ד"ר יאיר בוימל בסוף כנס סכנין-אורנים:

דברים לסיום כנס "סכנין אורנים"

מכללת סכנין להכשרת עובדי הוראה,  14.12.2010

ד"ר יאיר בוימל – המכללה האקדמית לחינוך – אורנים

 

רגע לפני נעילת הכנס אני מבקש לשאת מספר מילים לסיומו.

מטרת הכנס היתה לחשוף את הפעילות הרבה שנעשית במוסדות חינוך רבים למען "חיים משותפים" ולתת פרסים ופרסום לטובות שבתוכניות. מטרה נוספת היא להעצים את מי שעוסק בנושא ולתת לו רוח גבית להמשך העבודה הקשה.

כידוע, המושג "חיים משותפים" החליף את המושג החבוט "דו קיום". היה צורך להחליף את המושג שכן המציאות של 50 שנות פעילות חינוכית למען דו קיום הוכיחו שהפעילות הרבה למען אותו "דו קיום" לא מביאה את הדו קיום.

משראו קברניטי "הדו קיום" ומממניו כי כל מאמציהם לא מביאים את הפרי המקווה וכי יחסי היהודים והערבים רק הולכים ומקצינים וכי הנוער היהודי, בעיקר, שהופך להיות האזרח הישראלי, הולך ונעשה גזעני יותר ויותר וכי הנוער הערבי מאבד תקווה למימוש אזרחותו הישראלית, ננטש המושג המאכזב "דו קיום" ונבחר מושג חדש "חינוך לחיים משותפים".

האם חילופי המושגים יביאו את הפרי המיוחל ? ספק.

מהם אותם "חיים משותפים" ו"דו קיום"? ככל שנהפוך במושגים הללו נמצא רק תשובה אחת. מדובר ברצון של הערבים אזרחי ישראל למצות את מלוא השוויון האמור להיות מוענק להם מעצם אזרחותם וברצון של חלק קטן מהיהודים לאפשר זאת. עיקרו של שוויון אזרחי זה הוא האפשרות להנות ממלוא הניעות הסוציו אקונומית המוקנית גם ליהודים. במלים אחרות, "חיים משותפים" הם בסיס מודרני, אזרחי, שוויוני, ליברלי ודמוקרטי המאפשר לכל אזרח, ללא קשר לשיוכו הלאומי או הדתי, אלא רק על סמך השכלתו, יושרתו, יושרו ומאמציו, להתקדם, למצות את יכולתו, לשפר את מצבו האישי ולהגיע, על סמך כישוריו האישיים, לסיפוק, אושר ושלווה לו ולמשפחתו.  

לצערי, המדינה הדמוקרטית היהודית לא מספקת לאזרחים הערבים את המצרך הבסיסי הזה, את השוויון האזרחי הישראלי שאמור להעניק להם את אותה מוביליות סוציו אקונומית נכספת.

אם אלה שנאספו כאן מבקשים לעודד את "החיים המשותפים", הרי שהמציאות החברתית והפוליטית בישראל הולכת בכיוון ההפוך. בשנים האחרונות אנחנו חווים הקצנה יהודית. אך את האצבע המאשימה אין להפנות לציבור הרחב או לנוער היהודי שמידת שנאתו לאזרח הערבי והבוז שהוא חש כלפי הערכים הדמוקרטיים הבסיסיים, מתגלה ומתגברת, חדשות לבקרים, בסקרים השונים, אלא בעיקר לחלק מהאליטה היהודית המורכבת מאנשי אקדמיה, חברי כנסת, שרי ממשלה, ראשי רשויות ואנשים הקרויים רבנים. אנשים אלה, שכוחם רב עשרות מונים מכוחנו, מפיצים מסר הפוך למסר שלנו. הם מפיצים את מסר הגזענות הלאומית והשנאה הדתית.

מי שמביט נכוחה אל מול מדיניות הממסד הישראלי כלפי האזרחים הערבים חייב להגיע למסקנה כי ממסד זה והממשלה בראשו, פועל נגד השוויון והחיים המשותפים המהווים את האינטרס החיוני ביותר של המדינה, אם היא חפצת קיום והמשכיות.

אבל ישנו גם הצד הערבי. ואומנם, אצל חלק מהמנהיגות הערבית בישראל, הלאומית והדתית,  אנחנו מזהים לאומנות, הקצנה פוליטית, הקצנה דתית ותמיכה במה שקרוי "התנגדות - מקאומה" ולעיתים גם  תמיכה גלוייה  באויבי ישראל. אצל הציבור הערבי הרחב אנחנו מזהים בעיקר ייאוש, הסתגרות, כעס ואת כל שאר הפירות הבאושים שעלולים לצמוח ממצב זה.

אך לא רק הציבור הערבי נכלא בין סורגי הייאוש. אני מאמין שכל מי שיושב כאן וכל מי שעוסק בחינוך לחיים משותפים חש שאנחנו נמצאים בנקודת זמן שקל מאוד להגיע ממנה לייאוש ומהייאוש למסקנות קשות אף יותר. כי בנוסף לכל מה שתואר לעיל, אין לנו היום מנהיגות פוליטית ואף לא מפלגה פוליטית מרכזית וגדולה, הרואה בחיים המשותפים מטרה שיש להכריז עליה ולשאוף אליה. 

את האמת יש להגיד. אנחנו, כאנשי חינוך, יכולים להתאמץ עוד ועוד, אך כל האחריות כולה מוטלת אך ורק על כתפי המנהיגות הפוליטית. אנחנו לא יכולים לתקן את מה שהמנהיגות הישראלית מקלקלת. אם ישראל תעניק יום אחד שוויון אזרחי לאזרחים הערבים ותאפשר חיים משותפים, זה יהיה רק כי המנהיגות הפוליטית תחליט שזאת מטרה ראויה. אנחנו, כאנשי חינוך, יכולים לעשות רבות, אך את השינוי האמיתי יכולה לעשות רק המערכת הפוליטית. ואינני מדבר רק על הקצאת משאבים שוויונית, שהיא חשובה כשלעצמה. אני מדבר על הנחלת רוח זמן חדשה, על ערכים של אזרחות ודמוקרטיה והדגשת העובדה שללא שוויון אזרחי, המדינה, במתכונתה הנוכחית, לא תשרוד.   

לאור תהליכי ההקצנה והגדלת הפערים והשנאה שעוברים עלינו בשנים האחרונות, נדמה כי האנשים שהתכנסו כאן הם קבוצה תימהונית השוחה נגד הזרם שבסופו קיר או תהום בלתי עבירים. הקיר והתהום הם מדיניות הממסד.

בשנה האחרונה, כששרתנו, הסטודנטית סמאח סיידי מאורנים ואני, כנציגי מכללת אורנים בצוות ההיגוי של כנס זה, יחד עם האנשים הנפלאים ממכללת סכנין ומהארגונים האחרים התומכים בכנס, חשבתי לא מעט על שאלת הנחיצות והתוחלת שבעבודה החינוכית למען חיים משותפים. עברו במוחי מחשבות כפירה אודות עצם נחיצות הכנס. חשבתי כי אם המערכת הפוליטית פועלת בניגוד לפעולה שלנו, אולי אנחנו ממש מיותרים ומגוחכים.

מהר מאוד הנחתי למחשבות כפירה אלה כי הבנתי שפעולתנו חיונית והכרחית. עם כל הצניעות אני חושב שכנס זה מעלה על נס את הקבוצה החשובה ביותר של מחנכים הנאבקים למען האופציה היחידה להמשך קיומם של יהודים וערבים בארצם המשותפת. אופציה זו כוללת פיוס היסטורי עם העם הפלסטיני וכחלק מפיוס זה אנחנו דורשים שמדינת ישראל תהפוך למדינה המאפשרת לכל אזרחיה את מיצוי מלוא הזכויות הדמוקרטיות, קידום שוויוני, חיים משותפים ועתיד סביר. כי אם לא נהיה הדמוקרטיה הטובה ביותר בעולם לא נהיה כלל.

אני מבקש להודות לכל משתתפי הכנס, לאנשי המטה לחינוך אזרחי במשרד החינוך, למנהלי ועובדי יוזמות קרן אברהם, לאנשי הפורום להסכמה אזרחית, ובעיקר למכללה האקדמית סכנין להכשרת עובדי הוראה ולעומדים בראשה.

לזוכים בפרסים אני מאחל המשך עבודה מוצלחת.

לכל מגישי התוכניות שלא זכו הפעם אני מבקש להזכיר שכבר בימים אלה אנחנו חושבים על כנס נוסף, בעתיד הקרוב, באורנים.

תודה רבה ולהתראות.

 

הזמנה
כנס סכנין – אורנים הראשון לחינוך לסובלנות ולחיים משותפים
المؤتمر الأول سخنين – أورانيم للتربية والتسامح والعيش المشترك

 הקמפוס האקדמי – מכללת סכנין להכשרת עו"ה
الحرم الأكاديمي- كلية سخنين لتأهيل المعلمين
14/12/2010

 

אנו שמחים להזמינך לכנס סכנין – אורנים הראשון לחינוך לסובלנות ולחיים משותפים
אשר יתקיים ביום שלישי 14/12/2010 משעה 10:00 בבוקר ועד שעה 15:45 בצהריים בקמפוס האקדמי במכללת סכנין להכשרת עובדי הוראה .

בכנס יוצגו עשרה מיזמים בנושא החינוך לחיים משותפים של יהודים וערבים שנבחרו מתוך עשרות מיזמים שהוגשו לוועדת השיפוט, ויחולקו פרסים כספיים לשלושת המיזמים מצטיינים .
תוכנית הכנס :
10:30-10:00 –
התכנסות והרשמה
11:00-10:30 –
דברי פתיחה וברכות :

השופט (בדימוס) ד"ר עבד אלרחמן זועבי, יו"ר העמותה ויו"ר הוועד המנהל במכללת סכנין להכשרת עו"ה
פרופ' מחמוד חליל, ראש מכללת סכנין להכשרת עו"ה
ד"ר מדי וליצקר-פולק, רקטורית המכללה האקדמית לחינוך- אורנים
ד"ר מוטי פרי, יוזם הכנס , מכללת סכנין להכשרת עו"ה

12:00-11:00 –הרצאת אורח: 

מר אברהם בורג, יו"ר הכנסת לשעבר ויו"ר עמותת מפעלות חינוך וחברה – הפועל תל אביב

12:00-12:15 - הפסקה
13:15-12:15 –
פאנל בנושא "מה עוד ניתן לעשות בשדה החינוך לסובלנות ולחיים משותפים?"

מנחה: מר זוהיר בהלול, איש תקשורת
משתתפים:
מר אדר כהן, מפמ"ר אזרחות , משרד החינוך
מר אודי כהן, מנכ"ל הפורום להסכמה אזרחית
מר מוחמד דראושה, מנכ"ל שותף בקרן אברהם
מר מייק פרשקר, מנכ"ל עמותת מרחבים

14:30-13:15 – הפסקת צהריים וביקור בתערוכת עשרת מיזמי החינוך
15:15-14:30 –
חלוקת הפרסים לזוכים והצגת שלושת המיזמים הזוכים
15:45-15:15 –
דברי סיכום : ד"ר יאיר בוימל, המכללה האקדמית לחינוך - אורנים
מנחי הכנס: בלאל שלאעטה, דובר מכללת סכנין להכשרת עו"ה
לינא בולוס, רכזת תוכנית המצוינים, מכללת סכנין להכשרת עו"ה
נשמח לראותך בין אורחינו

يسرنا دعوتك للمؤتمر الأول سخنين – أورانيم للتربية والتسامح والعيش المشترك، وذلك يوم الثلاثاء الموافق 14/12/2010 من الساعة 10:00 صباحاً وحتى الساعة 15:45 ظهراً في الحرم الأكاديمي لكلية سخنين لتأهيل المعلمين .

في المؤتمر سيتم عرض عشر مبادرات في موضوع التربية والتسامح والتعايش المشترك بين اليهود والعرب، والتي اختيرت من ضمن عشرات المبادرات التي قدمت للجنة التحكيم، وسيتم توزيع جوائز مالية على المبادرات الثلاث الأولى الفائزة .

برنامج المؤتمر :
10:30-10:00 –
تجمع وتسجيل
11:00-10:30 –
كلمات افتتاحية :

القاضي (المتقاعد) د. عبد الرحمن زعبي، رئيس الجمعية ورئيس اللجنة الإدارية في كلية سخنين لتأهيل المعلمين
بروفيسور محمود خليل، رئيس كلية سخنين لتأهيل المعلمين
د. مادي فاليتسكر-بولاك، ركتور الكلية الأكاديمية للتربية - أورانيم
د. موطي بيري، المبادر للمؤتمر، كلية سخنين لتأهيل المعلمين

12:00-11:00 – محاضرة ضيف :

السيد أفراهام بورغ، رئيس الكنيست سابقاً ورئيس جمعية "مفعالوت" للتربية والمجتمع، هبوعيل تل أبيب

13:15-12:15 –جلسة بعنوان " ما الذي يمكن فعله في حقل التربية للتسامح والتعايش المشترك؟ "

يدير الجلسة: الإعلامي زهير بهلول
المشاركون :
-
السيد أدار كوهين، المفتش المهني المركز لموضوع المدنيات، وزارة المعارف
-
السيد أودي كوهين، مدير عام منتدى الوفاق المدني
-
السيد محمد دراوشة، مدير عام مشارك، صندوق إبراهيم
-
السيد مايك فراكشير، مدير عام جمعية "مرحافيم "

14:30-13:15 – استراحة وجولة في معرض المبادرات التربوية العشر
15:15-14:30 –
توزيع الجوائز على الفائزين، وعرض المبادرات الثلاث الفائزة
15:45-15:15 –
تلخيص المؤتمر :

د. يائير بويميل، الكلية الأكاديمية للتربية - أورانيم
يدير المؤتمر: بلال شلاعطة، الناطق بلسان كلية سخنين لتأهيل المعلمين
لينا بولس، مركزة برنامج الممتازين، كلية سخنين لتأهيل المعلمين


يشرفنا حضوركم

 

כיצד נציין את יום השואה והגבורה באורנים?

                    המרחב וההשקה שבין הפרטיקולרי לאוניברסאלי

נפתח עם שני מציגים שישוחחו אתנו על התייחסותם לאופיו ותכניו של הטקס המציין את אירועי השואה מנקודת מבטם האישית ותפיסתם הערכית- חינוכית.

לאחר דברי הפתיחה  נקיים דיון פתוח משותף.

הפותחים: ד"ר בסיליוס בווארדי; ד"ר משה יצחקי

מנחה: ד"ר מיקי מוטולה

יום ב' 3 במאי בין השעות 15.45- 17.15

בית 42, כניסה 4 (807)

 

 

לראש העמודהוספה למועדפיםהדפסהשליחה לחבר