טופס נייח

מרכז סימולציה

אודות המרכז
מרכז הסימולציה במכללת אורנים, מאפשר לאנשי חינוך רכישה והתנסות במיומנויות בין-אישיות  בהשתתפות שחקנים מקצועיים, המגלמים דמויות מפתח בעולמו של איש/אשת החינוך. המרכז פועל ברוח מכללת אורנים, הרואה במרקם הקשרים הבין-אישי אבן יסוד במעשה החינוכי.
המרכז פועל בשיתוף פעולה עם האגף להתמחות וכניסה להוראה במשרד החינוך ועם מרכז הסימולציה "תמורות" בבית שאן, ובליווי והנחייה מקצועית של מכון מופ"ת.
הסימולציות מתקיימות בהתאמה לצרכיהם האותנטיים של המתנסים: סטודנטים להוראה בתהליך ההכשרה וההתמחות, מורים וגננות, בעלי תפקידים בבית הספר ובארגונים חינוכיים אחרים, מנהלים וממלאי תפקידים בכירים במערכות חינוך עירוניות, מחוזיות וארציות. 

סדנאות הסימולציה מתקיימות בשפה העברית והערבית. אנחנו ערוכים לקיום סדנאות מקוונות
מהי סדנת סימולציה בחינוך

מטרתה של סדנת הסימולציה בחינוך
להכשיר אנשי חינוך והוראה לניהול קונפליקטים ביעילות, ולפתח מיומנויות תקשורת בין אישיות, כגון: בניית יחסי אמון, הקשבה ואמפתיה, התמודדות עם התנגדויות, מיומנויות גישור, ניהול משברים, מתן משוב, עבודה מוצלחת בצוות ועוד. הסדנה מאפשרת את העלאת מודעותם של אנשי חינוך לחשיבותו של שימוש מותאם בשפה ובמיומנויות תקשורת כגון הקשבה, אמפתיה, אסרטיביות, יצירת קשר ושיתופיות במפגשים קונפליקטואלי באמצעות שכלול יכולת ההתבוננות בזמן קונפליקט במה שמתרחש בנו ובאחר שמולנו. ההבנה, ההכרה והמודעות הן התשתית לבחירתו של כל אחד מהמשתתפים את הכלים והשפה בהם ישתמש במיומנויות התקשורת הרלוונטיות, לשם הכרה בקונפליקט, והכוונה אישית להתנהלות המאפשרת יצירת קשר וקירבה.
לכל סדנה קודם שלב של איתור צרכים במסגרתו מתקיימת שיחה עם נציגיה של כל קבוצה שמבקשת להשתתף בסדנה, ונכתבים יחד סיפורי מקרה על פי צורכיהם המקצועיים של חברי הקבוצה, כפי שהם עולים מעבודתם בשדה. 

סדנאות הסימולציה נערכות באולפן בעל טכנולוגיה משוכללת, בו המשתתפים מתנסים מול שחקנים במרחב מוגן, והסימולציות מתועדות בוידאו. לאחר כל התנסות בסימולציה נערך תחקיר מבוסס וידאו. התחקיר מאפשר למשתתפים לצפות בעצמם בפעולה, להכיר ולחקור לעומק את הקונפליקטים – הגלויים והסמויים, הקוגניטיביים והרגשיים – שהם מתמודדים עמם בסביבת עבודתם ולאתר דרכים מיטביות להתמודדות עם מקרים דומים בעתיד.
הסדנאות מונחות בידי מנחים בעלי הכשרה וניסיון בתחום הסימולציה על פי מתודולוגיית תחקיר ייעודית.

תהליך ההיערכות לסדנה כולל
  • תהליך איתור צרכים שמקיים מנחה הסדנה עם מנחה/אחראי תוכן מטעם הקבוצה.
  • כתיבת תרחישים ושאלונים מותאמים לצורכי המתנסים / שימוש בקטלוג התרחישים של היחידה לסימולציה בחינוך.
  • שיחת הכנה שמקיים מנחה/אחראי הקבוצה עם הקבוצה טרום הסדנה ובה הוא מכין אותה לסדנה.
מהלך הסדנה: 
  • משך סדנת הסימולציה פנים אל פנים- 1.5/ 2.5 שעות (תרחיש אחד או שניים), וסדנה מקוונת- 2.5 שעות.
  • גודל כל קבוצה הינו עד 15 משתתפים/ות.
  • ​בפתיחת הסדנא תתקיים היכרות קצרה בין המשתתפים והמנחה, ויוצגו עולם ההכשרה- למידה, באמצעות סימולציה, אופני ההתנסות ומהלך הסדנא. 

אופני ההתנסות ומהלך הסדנה 
  • סדנא תכלול 1-2 סימולציות שונות, בהן יתנסה בכל פעם חבר אחר בקבוצה מול שחקן מקצועי אשר למד את התרחיש היטב. בסיום כל סימולציה יתקיים תחקיר מבוסס וידאו בו ישתתפו כל חברי הקבוצה, ומבוסס על הסימולציה.
  • לאחר סיום הסימולציות יתקיים סיכום לסדנה כולה ובו ידגיש המנחה את המיומנויות הבין אישיות אשר עלו במהלך הסדנה, תוך חיבור למודל הסימולטיבי.
  • בסיום הסדנא יוכל כל מתנסה בסימולציות לקבל צילום של סרט הסימולציה האישי שלו לצורך המשך למידה  והמשך התהליך הרפלקטיבי. 
  • משוב סיכום יועבר למנחה הקבוצה/אחראי התוכן.

מאחלים לכם סדנה מלמדת, חוויתית ומעצימה
צוות מרכז הסימולציה במכללת אורנים

יצירת קשר
אילה גולן לוי - מנהלת מרכז הסימולציה, מכללת אורנים


Footer Mobile