המכינה הקדם צבאית להכשרת מנהיגות חברתית ע"ש רבין

אודות המכינה הקדם צבאית

למה שנת שירות ? 
​רוב הנוער טרוד בחיי היום יום שלו בעיסוקיו הפרטיים ואינו שם לב למתרחש סביבו. תופעה זו של אדישות חברתית הולכת ומתעצמת עם השנים, מכיוון שעיסוקי הנוער הולכים ונהיים למטרותיו האישיות: ציוניו, חוגיו, והשגיות אישית. החברה שלנו כיום נמצאת בנקודת משבר בה רוב האנשים רואים רק את עצמם כפרטים, ולא כחברה כוללת שצריכה להתנהג בסולידריות. 

שנת שירות היא שנה שעצם הבחירה להשתתף בה היא פקיחת עיניים ולקיחת אחריות אישית על המתרחש. היא שנה בה ניתנת לך האפשרות לצאת מהבועה האישית ולתרום לחברה הסובבת אותך. שנה זו מהווה לבני נוער רבים, שנה משמעותית להם ולקהילה בה הם תורמים ונתרמים כאחד. 

למה מכינה? 
​כפי שציינו מקודם שנת שירות היא שנה שבה אתה תורם מעצמך למען אחרים בצורה אינטנסיבית ביותר ונוטל אחראיות רבה על עצמך. במכינה ישנו דגש על שילוב של התרומה החברתית עם התפתחות וצמיחה עצמית : להקדיש שנה ללימוד וחשיבה מי אתה רוצה להיות, איזה חייל, אזרח ואדם אתה רוצה להיות וכל זה במטרה שבהמשך תוכל לתרום בצורה משמעותית יותר, לחברה, לקהילה שלך ולעצמך. 

השילוב של לימודים, עבודה הקהילתית וחיי הקבוצה הופכים שנה זו למשמעותית יותר לך ולסובבים אותך. פאזל האלמנטים שנזכרים למעלה (לימודים, עבודה קהילתית וחיי קבוצה*) יוצרים הבנה טובה יותר של החיים, ושל הסביבה שלך. 

שנת שירות נמשכת בד"כ כשנה אחת. זמן המכינה גם הוא כשנה אחת, אולם השתתפות במכינה מפתחת את האפשרות והכלים האישיים על מנת לא להסתפק בשנה אחת ולהמשיך בחיי שירות ותרומה משמעותיים כאדם וכאזרח. ההבדל שבין שנת שירות לחיי שירות מקבל עידוד וניתוב רב במכינה. 

למה מכינת רבין?
​לאחר שבחרתם ללכת למכינה ישנן מכינות רבות אשר כל אחת מהן שמה דגש על נושאים שונים ולכל מכינה אופי ייחודי משלה. 
מיקום המכינה משפיע על אופייה. מכינת רבין ממוקמת במכללת אורנים בקריית טבעון, המכללה היא מקום יפה וירוק, מלא מדשאות המשקיפות על הרי הכרמל. בנוסף מהמחזור הבא תוקם שלוחה של המכינה בעיר נצרת עילית, בה החיים יהיו בתוך הקהילה, דבר שהוא מאתגר ומעניין. 

אצלנו במכינת רבין ישנו דגש רב על שילוב בין למידה לבין עשייה חברתית, אנו מאמינים שהדרך הנכונה ביותר היא לשלב בין השניים מכיוון שכל אחד מהם לחוד אינו חזק ומשפיע דיו כמו הכוח שיש לשניהם יחדיו. כך אנו מאמינים יכול המכינאי לפתח את עצמו וניתנים לו יותר כלים על מנת להשפיע על החברה. 
דגש נוסף במכינה הוא על מנהיגות חברתית וחינוך כגרעין מרכזי ליצירת חברה מתוקנת, טובה יותר. 
המכינה אינה דורשת תשלום חודשי ולכן מאפשרת לאנשים ממגוון רקעים סוציו אקונומיים שונים להיכנס לתוכה . 

אחד הדברים המרכזיים במכינת רבין הוא ההמשכיות. קהיליית בוגרי המכינה נפגשת אחת לשבוע ללימוד משותף, חלקם הקימו קהילות בערים שונות וכן מרבית ממדריכי המכינה הם בוגרים ממחזורים שונים. חלקם חיים בכפר הבוגרים בנצרת עילית, הם יוזמים פרויקטים חברתיים משותפים ובכלליות מהווים משפחה חברתית אחת שמאגדת את כל מחזורי המכינה 

חזון 
​קיומה של מדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי, שהחברה בה הינה הומניסטית, סולידרית, דמוקרטית ומאפשרת שוויון מרבי לבני כל הלאומים, הדתות והאמונות החיים בה, ואשר תושביה היהודים מקיימים אורח חיים המבוסס על תפיסת עולם ציונית ועל תרבות העם היהודי. 

יעדים 
צמיחת הבוגרים: 
בעלי השקפת עולם אישית, רחבה ומבוססת על הכרעות ערכיות ברוח חזון המכינה. 
מקיימים אורח חיים קהילתי, המגשימים גם ערכים חברתיים, בשיתוף חברתי ומשימתי של השותפים לחזון בחברה הישראלית. 
מקיימים אורח חיים המשלב את תרבות ומורשת העם היהודי. 
מעורבים ציבורית, יוזמים ומובילים בסביבתם. 
מחויבים, מתמידים ובעלי כושר התמודדות. 
בעלי רצון ומחויבות ללמידה עצמית ופיתוח הפוטנציאל השכלי, הרגשי והרוחני. 
משרתים שירות צבאי מלא ומשמעותי חברתית, בפיקוד, בקצונה ובקבע ובעלי השפעה חינוכית על הסביבה. 
מקימים את ביתם במדינת ישראל. 

Footer Mobile