המכינה הקדם צבאית להכשרת מנהיגות חברתית ע"ש רבין

מה עושים במכינה ?

​חיי קבוצה
חיי הקבוצה במכינה נועדו ליצור שיתוף ואינטימיות בין חברי הקבוצה, מבלי לבטל את ייחודיות הפרט. חיי קבוצה מהסוג שיש במכינה הם התנסות נדירה ומשמעותית. החיים בקומונה גדולה יחסית (ולכל אחד החדר האינטימי שלו... עם עוד שלושה אנשים), תוך כדי ניהול עצמי כמעט מלא, דורשים מכל אחד מהמכינאים לקחת יוזמה, ולהסתמך על חברי הקבוצה שלו. המכינאים פועלים במגוון צוותים אשר תפקידם לנהל את החיים השוטפים במכינה, ואת מטרות המכינאים מחוצה לה.
הצוותים פועלים כמו: 
צוות גיוס- אשר תפקידו לגייס את היב'ניקים אל המכינה. 
צוות אוכל- שתפקידו להיות אחראי לקניית המצרכים, והכנת הארוחות, לפי שיקול דעתם ובהתאם לתקציב. 
צוות ציוד- שתפקידו להיות אחראי על הציוד הקיים במכינה והזמנה חדשה של ציוד. 
צוות תרבות- שתפקידו לדאוג ליצור תרבות פנאי עצמית ערבי תרבות, קבלות שבת, ימי הולדת חגים וכו'. 
צוות קשרי חוץ- שתפקידו להיות בקשר רציף עם גורמים חיצוניים למכינה, ובנוסף להביא מרצים אורחים מידי שבוע, עפ"י רצונם ורצון המכינאים. 
צוות איכ"ס (איכות סביבה)- שתפקידו להעלות ולהגביר מודעות לגבי איכות הסביבה. 
צוות שכר- אשר אחראי למציאת עבודות בשכר על מנת להרוויח את מנת לחמנו בכבוד, וכמו כן צוותים רבים נוספים שמשתנים ממחזור למחזור בהתאם לרצון המכינאים. 

עבודה קהילתית
במכינה שמטרתה היא הכשרת מנהיגות חברתית, מהווה העבודה הקהילתית כלי חשוב. ההתנסות של כל אחד מהמכינאים עם הקשיים, הדילמות והחוויות שבעבודה עם אוכלוסיות שונות, תוך כדי קבלת ליווי מלא מהצוות הבוגר, היא מרכיב מרכזי בהתפתחותו של כל אחד מאיתנו ובהיותה של השנה הזו משמעותית עוד יותר!, אבל תרומתה של העבודה הקהילתית אינה רק למכינאים עצמם, אלא גם לאוכלוסיה איתה אנחנו עובדים, ואם אתם מחפשים מקום שיאפשר לכם לתרום לחברה, כמו גם להתפתח אישית, מכינת רבין היא המקום בשבילכם. 
במהלך שנת תשע"א אנו עובדים בערים יקנעם, מגדל העמק, קריית ים, קריית שמואל ונצרת עילית בבתי ספר ומסגרות חינוכיות שונות אחה"צ עם ילדים מגילאי היסודי ועד התיכון. רוב הילדים איתם אנו עובדים מוגדרים כילדים בסיכון או בהדרה ועם נוער בעל פוטנציאל מנהיגותי. 
בנוסף לעבודה הקהילתית הרציפה ישנו מקום רב ליוזמה אישית של פרויקטים בקהילה במסגרת בה תתנדבו, ומחוצה לה. ​

לימודי העשרה
לימודים במכינה: 
הלימודים הם חלק משמעותי בסדר היום של המכינה, אבל בניגוד לבית הספר, במכינת רבין, הלימודים במכינה נערכים בצורה בלתי פורמאלית: בקבוצות, בסיורים וטיולים, בשיחות פתוחות עם המנחה ובדיונים בקבוצות קטנות ("חברותות"). 
הבדל נוסף בין הלימודים במכינה ללימודים בבית הספר הוא שבמכינה אין מבחנים, ציונים או כל דרך אחרת למדוד את הישגיו של כל מכינאי, והלימודים נועדו להעשרה אישית ופיתוח עצמי, ולא מערבים תחרותיות והישגיות. 
בנוסף המכינאים לוקחים חלק פעיל בבחירת תכני הלימוד. הלימודים מתרכזים בתחומי חברה, חלוציות, כלכלה, חינוך, יהדות, מנהיגות והשקפת עולם. כמו כן נלמדים מספר נושאי העשרה, כגון: פילוסופיה, ציונות, הלכה למעשה, אמנות, ביקורת חברתית ועוד. 

קצת על השיעורים במכינה 
שיעור חלוציות: מסע קבוצתי של חיפוש אחר המשמעות של חלוציות בימינו בחברה שלנו, דרך דמויות מופת, החל מהעלייה השניה, דרך העלייה השלישית, הפלמ"ח, מורדי הגטאות, הקמת המדינה ועד לחלוציות החברתית בדורנו. האם יש צורך בחלוציות לאחר הקמת המדינה? היכן הצורך בחלוציות בימינו? בית המדרש מתקיים בקבוצות האורגניות במכינה, בהנחיית מדריכי הקבוצות ובעזרת מקראת "פרקי חלוצים" שפותחה במכינה, הכוללת טקסטים חלוציים מסוגים שונים: הגות, ספרות, שירה, היסטוריה, סוציולוגיה ומקורות יהודיים עתיקים שהיוו השראה לחלוצים. 

מדריך ספורט(מד"ס): במכינה, אנחנו המכינאים החלטנו שהשנה הזו יתקיים מד"ס פעמיים בשבוע באופן קבוע. 
המדריך אשר מוביל אותנו במשך השנה, הוכשר במכון וינגייט ומעביר לנו פעילויות ספורט קבוצתיות ואישיות. כמו כן, הוא מדריך אותנו ככול שהוא יכול בדרך למיונים קדם צבאיים וליצירת מפגשים עם אנשים בעלי תפקידים מעניינים ומגוונים בצה"ל. המד"ס מתקיים לבנים ולבנות ביחד. 
בנוסף למד"ס נפתח מסלול מקביל של יוגה, המועבר ע"י מורה מוסמכת ליוגה. 

בית המדרש: ההנחה העומדת ביסוד בית המדרש היא שהתרבות היהודית נבנית מן המתח שבין העבר להווה, בין הטקסט הכתוב לחיים, בין מסורת לחידוש. לימוד הטקסט העתיק מאפשר להתבונן במציאות העכשווית מנקודת מבט חדשה, אחרת. 
בכל שנה לומדים סוגיה מן התורה שבעל-פה (משנה או תלמוד) ברציפות, והיא מהווה בסיס לדיון בסוגיות מן המציאות של הלומדים וגם ללימוד טקסטים נוספים, עתיקים וחדשים, מעולם התרבות היהודית והעברית. 
הלימוד הוא פעיל: שיחות במליאה, חברותות, הפעלות שונות ועוד. צוות המלמדים, איתמר ואליזבט מכינים את השיעורים מתוך לימוד משותף שלהם. 
החל משנת תשע"א (מחזור י"ג) הוחלט על פתיחת אשכולות למידה, כאשר בכל אשכול ישנם שלושה שיעורים, שמתוכם נבחר שיעור אחד לפי רצונו של המכינאי. סה"כ במהלך השבוע ישנם 4 אשכולות. השיעורים הנלמדים באשכולות הם מאוד מגוונים : תולדות הציונות, חברה וכלכלה, סוגיות בזהות יהודית, הסכסוך היהודי-פלשתינאי, הלכה למעשה, חינוך, פסיכולוגיה, פילוסופיה, אינטליגנציה רגשית ואומנות. 

עבודה בשכר
במכינת רבין כחלק מאידיאולוגיית השיוויון שבה דוגלת המכינה, המכינאים מממנים את חייהם במכינה, ועובדים ביחד כקבוצה בתקופה של כחודש שפרושה על פני השנה. במהלך העבודה בשכר אנחנו עוברים תהליך גיבוש משמעותי, אשר מהווה חלק בלתי נפרד מהיותנו קבוצה. בתחילת השנה עבדנו בקטיף תפוחים ברמת הגולן!!! ובהמשך נעבוד במקומות נוספים. 
מקומות העבודה וזמני העבודה נקבעים כמובן על ידינו (צוות שכר). 

שירות צבאי של בוגרי המכינה
בנים
פרויקט גבעתי: 
נוצר ע"י מחזור א'. הגשמת ערכים חברתיים תוך כדי השרות הצבאי, הכרות בגובה העיניים עם עם ישראל, שאיפה לפיקוד וקצונה. 
ביצוע: 
המחזור הראשון התגייס באוגוסט 99 ובוגרי מחזור י' באוגוסט 2008. עד מחזור יא' כל המחזורים התגייסו לגדוד שקד (חוץ מבוגרי מחזור ג' ש"מרדו" והלכו ל"צבר"), החל ממחזור יא', לפי בקשת החטיבה כל שנה הבוגרים הולכים לגדוד אחר, לכן בוגרי מחזור יא' הלכו לגדוד לצבר, ובוגרי מחזור יב' הלכו לגדוד רותם. 
סך הכול התגייסו לגבעתי בשנים עשר המחזורים שסיימו 83 בוגרים. 
68 מהם סיימו קורס מכ"ים. 25 מהם סיימו קורס קצינים (כרגע בבה"ד 1 - 2): 1 מקים כרגע את סיירת רימון (תפקיד אחרון מפקד פלחה"ן גבעתי בעל צל"ש אלוף), 2 סיימו כמ"פים בגדוד שקד, (אחד עבר לחינוך ושימש כמ"פ במחו"ה אלון) 4 סיימו את שירותם כסמ"פ בגבעתי, 2 מהם כמפק"צים בבה"ד 1, 3 מפקדים כיום כמ"מ בחטיבה. 

בנים שאינם בפרויקט: 
תותחנים, שריון, הנדסה קרבית, אגוז- ועורב גולני, שמשון, מג"ב, מגלן, 669 (חילוץ חיל-האוויר), טיס, חיל הים, צוללות, חיל האוויר, נ"מ, מודיעין, שלישות, חימוש, גדנ"ע, עתודה, שחקים, סיירת מטכ"ל, צנחנים, יחידות מודיעין מסווגות, שלדג, חט' הנח"ל, דובר צה"ל, גלי צה"ל, מג"ב, פלס"ר שריון, סיירת רימון. 
מתוכם 26 קצינים ממחזורים א'-ז' (טייס, יח' בח"א, מודיעין, 669, יחידה מסווגת, שלישות, חינוך, דו"צ, שריון, חובלים). 
במחזורים ג', ה', ו': השתתפו 6 בנים בגרעינים לפיקוד וקצונה בחיל חינוך. 

בנות
פרויקטים - חינוך והוראה: 
שרות קצונה פיקוד, הדרכה והוראה בעל ערך מוסף עם אוכלוסיות ייחודיות (מקא"ם + עולים). 
ביצוע: 
מאחד עשר המחזורים הראשונים התגייסו במסגרת המסלול 148 בוגרים ובוגרות. 
מחזור א': - גרעין מורות חיילות בשכונת בית ישראל בירושלים ומש"קית חינוך בקורס קצינים. 
מחזור ב': מש"קיות הוראה במחו"ה אלון וחוות השומר. מתוכן 3 קצינות. 
מחזור ג': מש"קיות הוראה – בחוות השומר, גדוד הסיור המדברי, בתי הכלא הצבאיים. מתוכן 3 קצינות. מורות חיילות. 
מחזור ד': מש"קיות הוראה כנ"ל. 
מחזור ה': גרעין נח"ל: משקיות הוראה, עליה ומורות חיילות. מתוכן קצינה אחת. 
מחזור ו': 17 בנות ו- 3 בנים בעלי פרופיל לא קרבי שותפים לגרעין שהתגייס לחיל החינוך, לתפקידי פיקוד והוראה. מתוכם 16 מש"קיות הוראה. מתוכן 5 קצינות. 
מחזור ז': התגייסו לתפקיד משקי הוראה ומד"נים בחיל החינוך, מתוכן 4 קצינות. 
מחזור ח': 21 הלכו לחינוך (מתוכן 17 למש"קיות הו"ד, 4 למשקיות חינוך).6 מהן קצינות. 
מחזור ט': 17 בנות הלכו להוראה פיקוד וחינוך מתוכן 6 קצינות. 
מחזור י': 19 בנות הלכו להוראה פיקוד וחינוך מתוכן 6 קצינות 
מחזור יא': 15 בנות הנמצאות בקורסי יסוד כמפקדות הוד וחינוך. (מתוכן 4 בשלבים שונים של קק"צ) 
מחזור יב': 11 בנות בקורסי יסוד בפיקוד וחינוך. 

בנות שאינן בפרויקטים: 
מש"קיות ת"ש (9 בוגרות מחזור יב' הלכו לת"ש), מאבחנות מחקר, עתודה, משטרה צבאית, מדריכות וקצינות יח"ש (תותחנים, שריון, הנדסה, חי"ר), לוחמות נ"מ, קרקל, שלישות, דובר צה"ל, גלי צה"ל, יחידות מודיעין מסווגות, שחקים, מג"ב. 
מתוכן קצינות: ב- 1, ג- 1, ה- 2, ח- 1, ט- 5, י- 1, יא- (בקק"צ 2) 
בנות ששירתו בקבע ארוך ביח' מסווגות ללא דרגת קצונה: ו- 1, ח- 1, י – 2 

Footer Mobile