קורסים אקדמיים במכללת אורנים

שם הקורס: "המשתה הקולנועי": מחשבת אהבה בקולנוע עכשווי (תרבות ודעת)
קוד הקורס: 18.1.9876124.0 שנתון: תש"ח
סוג הקורס: שעור נקודות: 2
משך הקורס: סמסטריאלי שעות שנתיות: 1
חוגים ותוכניות בהם נלמד הקורס:
חינוך מיוחד לגיל הרך   חינוך חברתי קהילתי   חטיבת תחומי דעת לגיל הרך   חינוך בגיל הרך   גננות לחינוך המיוחד ולחינוך הרגיל   גננות לגיל הרך   יסודי א'-ו'   על יסודי ז'-י'   חינוך מיוחד לגילאי 6-21 וחוג שני לעל יסודי   חינוך מיוחד לגילאי 6-21 וחוג שני ליסודי  
סמסטריוםמשעהעד שעהתואר,שם המרצהמיקוםסילבוסאתר הקורס
קהל יעד

קהל יעד

מטרות הקורס

מטרות השיעור

נושאים

אחד הנושאים אליו הרבה הקולנוע לפנות בצדו הפילוסופי ביותר – זו האהבה. לא רק שיחסי אוהבים הם החומר הנרטיבי הנפוץ ביותר בז'אנרים קולנועיים רבים, אלא גם שמושג האהבה עצמו – אולי יותר מכל מושג מופשט אחר – נוטה להפוך לנושא מוכרז של מדרש קולנועי. נקודת המוצא של השיעור היא חמש יצירות קולנועיות בולטות מהשנים האחרונות שאהבה עומדת בכותרתן: "אהבה" (מיכאל האנקה, 2012), "גן עדן: אהבה" (אולריך זיידל, 2012), אהבה מטורפת (ג'סיקה האוזנר, 2014), "אהבה" (גספאר נואה, 2015), ו-"אהבה חסרה" (אנדריי זוויאגינצב, 2017). שאיפתנו בקורס תהיה לפרט את העמדות ב"משתה הקולנועי" הזה (הדומה ל"משתה" המפורסם של אפלטון בו מתחרים סוקרטס וחבריו בנשיאת נאומים לכבוד ארוס), וכך לנסות לעמוד על הדיון באהבה המתרחש, כפי שזה מסתמן, בחזיתה של תרבות עכשווית. על מנת לייצר ניתוח עומק של הסרטים הנדרש למטרה זו, נתחקה במהלך הקורס על כמה מסורות רעיוניות בקולנוע ונדון במספר תפיסות פילוסופיות של אהבה מאפלטון ופאולוס ועד ימינו (עם דגש על הגות של מאות ה-20 וה-21). בין הנושאים שיידונו בקורס: יחס בין אהבה רומנטית לסוגי האהבה אחרים (אהבת האלוהים, אהבה הורית וכו'), מוסד ואידאה של נישואין, מיניות וגבולות הייצוג שלה בקולנוע, הקשר בין אהבה למושגי המוות והגורל, כוחה הפוליטי של האהבה ואחרים. מטרתו העיקרית של הקורס היא ללמוד לחשוב על הנושאים הללו – אשר נוגעים לכל אחד ואחת מאתנו כבני אנוש – דרך התמודדות פרשנית עם יצירות מופת קולנועיות. הקורס יכול לשמש מסגרת נוחה להכרות ראשונית עם מחשבה פילוסופית ועם אמנות הקולנוע בהיבטיה הפחות שגרתיים.   

 

דרישות הקורס: השתתפות בשיעורים, צפייה עצמאית בסרטי החובה של הסילבוס (כל הקריאה בקורס, לעומת זאת, היא בגדר קריאה מומלצת). הציון ייקבע על פי מבחן קצר בעל פה.

 

Footer Mobile