קורסים אקדמיים במכללת אורנים

שם הקורס: קולנוע כטקסט פילוסופי (תרבות ודעת)
קוד הקורס: 18.1.9876200.0 שנתון: תש"ח
סוג הקורס: שעור נקודות: 2
משך הקורס: סמסטריאלי שעות שנתיות: 1
חוגים ותוכניות בהם נלמד הקורס:
חינוך מיוחד לגיל הרך   חינוך חברתי קהילתי   חטיבת תחומי דעת לגיל הרך   חינוך בגיל הרך   לצורך משובים   גננות לחינוך המיוחד ולחינוך הרגיל   גננות לגיל הרך   יסודי א'-ו'   על יסודי ז'-י'   חינוך מיוחד לגילאי 6-21 וחוג שני לעל יסודי   חינוך מיוחד לגילאי 6-21 וחוג שני ליסודי  
סמסטריוםמשעהעד שעהתואר,שם המרצהמיקוםסילבוסאתר הקורס
בג10:0011:30ד"ר דינה רפאל בית 56 כיתה 203 סילבוסאתר הקורס
קהל יעד

שנתון ב+ג

מטרות הקורס

מטרות השיעור

נושאים

הקורס יעסוק ביצירות קולנועיות כטקסט פילוסופי. קולנוע הוא מדיום חזותי רב עוצמה שביכולתו לשקף מצבים בחיים מתרבויות שונות, כשהוא מעמיד בפנינו מראה המשקפת מציאות כפי שבחר הבמאי להציג. הבמאי מציב בפנינו סיטואציות מהחיים, ואנו כצופים פסיביים, יכולים או אמורים לחוות תחושות ומחשבות שמתכתבות עם המתרחש על המסך, ואליהן מתלווים צלילי מוסיקה, דיאלוגים וקולות אחרים. סצנות שונות מתורגמות באמצעות קריאה ייחודית של הסאב-טקסט החזותי, ומקבלות משנה תוקף באמצעות פרשנותן כסוגיות פילוסופיות.

על אף היות הקולנוע אמנות חדשה יחסית, הרי שהפופולאריות שלו עצומה, והוא מגיע אל מיליארדי בני אדם, כאשר מבין כל האמנויות השונות הוא מצליח לייצג באופן מיטבי את ההתרחשויות ואת הרעיונות שבכוונתו להביע.

במהלך הקורס נבחן יצירות קולנועיות ואת זיקתן לתמה פילוסופית אקזיסטנציאלית. נבחן כיצד מתמודד הקולנוע עם שאלות קיומיות, ובאיזו מידה הטקסט הוויזואלי המיוצג באמצעות התכנים הנצפים מתמודד עם טקסטים פילוסופיים מרכזיים.

בקורס נצפה בסרטים שונים וננתח אותם. הצפייה בסרט תלווה בניתוח הסאב-טקסט של הסרט, מה ניתן ללמוד ממנו ביחס לשאלות קיומיות: משמעות החיים, מוות, אהבה, בגידה, חלימה ועוד.

Footer Mobile