סדר נשים

איך מסכמים ערב כל כך מרגש?
נתחיל מהסוף - דברים שכתבו נשים שהשתתפו ב"חוגגות חירות" – סדר נשים:

  • "נכחתי אתמול בסדר נשים מרגש, שמח, מעצים ומחבר. למדתי, שרתי, צחקתי, בכיתי, פגשתי נשים מעניינות ויפות והתחברתי לפסח כפי שמעולם לא התחברתי. כיף"
  • "רציתי להודות לכן על חוויה מרגשת ומיוחדת עם נשים מעצימות ומעניינות. פעם ראשונה שחוויתי סדר נשי מלא תובנות ושיתוף. כל כך נהניתי ואני לוקחת כמה מהתכנים לסדר המשפחתי שלי. חג חירות שמח!"
  • "אין כמו אחוות נשים. היה בעיקר מרגש. אני תמיד אוהבת לראות את ההתקבצות של נשים מכאן ומשם ואיך הן תמיד ​מתחברות..."
  • "הרגשתי שמחה ואושר"
  • "אני ממש אשמח לקבל עוד הגדה או שתיים.. אם יש כמובן. אני מתכוונת להביא מהרוח הנפלאה שהייתה אתמול לסדר המשפחתי"
  • "אני יושבת פה עם בת הדודה שלי ועפות על ההגדה..."

אז בחזרה להתחלה,
סדרי נשים החלו להתקיים בשנות ה-70 בחיפה, ע"י נשים מארגון "אישה לאישה", כשנשים ביקשו להתחבר ולקחת חלק בסיפור ההגדה שקולן של נשים נפקד ממנו. מתחילתו, סדר הנשים היה בדיאלוג עם הסדר המסורתי המשפחתי, כשרצון הנשים היה להרחיב ולהוסיף קולות וזויות ראיה נשיות להגדת הפסח ולסיפור החירות של העם. נשות "ניגון נשים" במדרשה באורנים חידשו את מנהג סדר הנשים מלפני 15 שנה, ומאז ועד היום מתקיימים סדרי נשים בתחילתו של חודש ניסן בארץ ובתפוצות. השנה החלטנו לקיים ערב כזה בפעם הראשונה אצלנו בעמק, וכך היה. ביום רביעי 13.4.16 בשעה 20:00, כשהמוזיאון העמק ביפעת מקושט ומוכן לקראת האירוע, התחילו להגיע נשים מכול רחבי העמק בכל הגילאים, כ-100 נשים, כשבידיהן הכיבוד ובליבן שמחה. התכנסנו "לחגוג חירות" בהנחייתנו - הדס זריז-רון והילה טוכמכר-משעלי, לפי חוברת סדר שבה מדרשים שכתבו נשות "ניגון נשים" מהמדרשה באורנים (לפני כשנתיים גם יצאה לאור הגדה של פסח עם מדרשי נשים, "והיא שעמדה", בהוצאת המדרשה והקיבוץ המאוחד). בנוסף לקריאה משותפת ושירה נפלאה בלוויה של ליאורה בלוך שעל הגיטרה, ברכו ארבע נשים על 4 כוסות, וכל אחת מהן ביקשה חירות עבור מגזר מסוים או עבור נפש האדם באשר היא, וסיפה על החירות בחייה. בנוסף, הצבנו כסא ריק עבור נשים שנמנעה השתתפותן בערב זה שלא ברצונן, וברכנו "עבורך – שנמנעה השתתפותך. לשנה הבאה – כולנו בנות חורין!"

אורחות מיוחדות של הסדר היו בנות המכינה הישראלית במגדל העמק, 24 בנות מסיימות י"ב, רובן ממוצא אתיופי.

הוספנו לשיר "משה בתיבה" שני בתים שכתבה הרבה גילי צדקיהו:
 
דּוּמָם צוֹפִיה נַעֲרָה
עַל מֹשֶׁה הַנם,
לֹא תִירא, שׁמֹר תִשׁמֹר
אחוֹתוֹ מִרְיָם.
 
עֵת רָחֲצָה נְסִיכָה
ביְּאוֹר הַזַּךְ,
תִּינוֹק מָשְׁתָה, עָלָיו חֶמְלָה
וְאוֹתוֹ תִּקַּח. ​

ואל כוס מרים הוספנו מים, והזמנו את החוגגות לבקש ברכה עבורן ועבור העולם.
סיימנו בריקוד ובשמחה גדולה עם השיר "אחת מי יודעת? אחת אני יודעת!", וידענו שבמעגל שהתכנס בערב הזה יש אוצר של ידע ויודעות שילכו כל אחת לביתה ופסח עבורן כבר לא יהיה כמו פסח עד היום.

הדס זריז-רון, הילה טוכמכר-משעלי - עורכות הסדר
(בעקבות סדר נשים תשע"ו בעמק יזרעאל)
על סדר נשים:
חג הפסח מגיע, נשים רבות עסוקות בנקיון, ארגון הבית, הכנת האוכל והפקת ליל הסדר. באירוע עצמו תפקידן לרוב מסתכם באירוח והגשה אך אין להן חלק בתכנים.
'ניגון נשים' מזמין נשים מכל הזרמים: דתיות, חילוניות, מסורתיות ועוד, לקחת חלק ב"סדר נשים". אירוע מיוחד בו נקרא את ההגדה מהזוית הנשית ונביא מרחב נשי ייחודי לליל הסדר. בסדר המסורתי מנהגים שונים מדגישים את מרכזיותו של בעל הבית (ואת שוליותה של האישה): בעל הבית הוא "עורך הסדר", הקערה נמצאת לידו ובהגדה עצמה אין דמויות נשיות.
העיקרון של "חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים" מזמין השלכה לחיינו: זוהי הזדמנות לציין את 'יציאת מצרים' של הנשים בדורות האחרונים.
"סדר נשים" מבוסס על הגדה מיוחדת שהוכנה לכבודו. ההגדה מבוססת על סיפור יציאת מצרים ומתייחסת אליו ואל קטעים שונים בהגדה המסורתית. במהלך הסדר ישולבו אלמנטים טקסיים, בהם: כוס מים לזכר מרים, 4 כוסות לכבוד 4 דמויות נשיות, כסא ריק עם שלט המיועד למי שעדיין משועבדת. יש לציין כי בסדר נשים לא מקיימים את הטקסים הקשורים לאוכל, הקיימים בסדר המסורתי (לא אוכלים מצות, חרוסת, מרור וכו'), אבל נהוג לשלב בו כיבוד חגיגי שמביאות המשתתפות.

עוד על סדרי נשים ומתוכם
Footer Mobile