על שבת לנשמ"ה

​​​שלום לך,

החוויה אליה​​ אנחנו מזמינות אותך היא חוויה של מפגש בין נשים וחוויה של שבת. ​אולי כבר החלטת להשתתף ואולי את עדין מתלבטת. הרשי לנו להשתתף איתך בהתלבטות ולשתף אותך במחשבותינו לקראת השבת.
זהו מפגש בו אנחנו מבקשות להיפתח זו לזו, נשים החיות במקומות שונים, מנהלות אורחות-חיים שונים ומחזיקות בהגדרות שונות של זהותן היהודית. אנחנו מבקשות לזמן לעצמנו פסק זמן של יחד, של סולידאריות נשית, של תפילה ולימוד. לזמן לעצמנו מרחב למחשבה והתחבטות, אשה אשה מתוך עולמה, אשה אשה מתוך סדר יומה. נדמה לנו שבקהילת נשים אפשר לקבל את ההבדלים בינינו, לחיות עם המתח והקונפליקט, ומתוכם ליצור יחד משותף. 

​תכנית השבת מגוונת ומורכבת ממעגלי שיחה ולימוד, שירה ותפילה. 
כחילוניות נברא לעצמנו לסוף שבוע אחד מצע נוח ובטוח לברור ושותפות. לב השבת הוא התפילה. נתפלל או ניטול חלק בתפילה, נאמר מה שלעיתים אין מקום ופנאי להגיד, נחפש את דרכנו המיוחדת לאמונה ולדבקות. נתחבר לשרשרת המסורת היהודית מהפתח שנכון לנו להמשכיות וליצירה. נפגש ונתמודד גם עם אותם חלקים בתרבות היהודית ובתפילה שזרים ולעתים אף מקוממים. שמירת השבת במרחב הציבורי נדרשת על מנת לאפשר לחברותינו הדתיות להשתתף. ודאי גם בזה נמצא מקומות להתחברות, לצמיחה ולתרומה חדשה לחיינו היהודיים. 
כדתיות נתנסה במעורבות פעילה בתפילה, תוך בדיקה ובירור מחדש של מה שנראה לפעמים כל כך מובן מאליו. נמצא עצמנו משתתפות בתפילה שנוספו לה קטעי שירה ישראליים, וניחשף לגרסאות שונות מסידורים מגוונים. הרחבת נוסח התפילה ושילוב קולות עכשוויים הם פועל יוצא של השאיפה לתפילה המשותפת לנשים מזרמים שונים. ודאי גם נמצא מקומות להתחברות, לצמיחה ולתרומה חדשה לחיינו הדתיים. 

אנחנו מקוות שיחד נחפש ונמצא את הקול המתאים לנו, המיוחד לנו, כציבור וכיחידות. 
נשמח לראותך איתנו.

דוגמאות מתוך שפע התגובות שקיבלנו על שבת לנשמ"ה: 

  • "... היתה לי שבת קסומה, מטעינה בכוחות ומאד מיוחדת. הרגשתי עטופה מחד אבל לא בדביקות יתר הפוגעת ברשות הפרט, מאידך. התפילה המיוחדת והקריאה בתורה, הסדנאות, הארוחות, הכל בזרימה עדינה וטבעית. הכל כל-כך מתאים... התנאים הלוגיסטיים היו מקסימים, ובכלל הורגש שהושקעה המון מחשבה גם בפרטים הקטנים, ועל כך ועוד המון שיש עוד בלב – תודה..." 

  • "... זו היתה חוויה מיוחדת במינה - לראות מעגל עצום מלא עוצמה של נשים לבושות בלבן, מכל מיני זרמים, דעות ואמונות בעולם היהדות מתכוונות יחד לטוב גדול וגבוה יותר. ממש עורר השראה שהכח הוא בידינו לעשות שינוי אמיתי כנשים, עם האיכויות שעושות אותנו כאלה: מכילות, מקבלות, מעצימות, מפרגנות, תומכות וכו'. מכאן תצמח הישועה: להכיר בעוצמה שלנו כנשים ומשם לשנות את העולם. יישר כח לכל מי שלקחו חלק בהרמת השבת הקסומה - כן יירבו!..." 

  • "אני עדיין לא מצליחה לפענח את סוד הקסם שהילכה עלי השבת. עבורי - אשה דתית אורתודוקסית. היה זה מפגש ראשון עם מסגרת תפילה נשית. אני שייכת לדור שתפילת נשים היתה במסגרת כתות ביה"ס, והחוויה של נשים קוראות בתורה בטעמים ובטעם, היתה חדשה ומרגשת. רגשה אותי החוויה של ה'מי שברך' שהכינו החברות המקורבות לעולות לתורה, כך שהן היו מאד אישיות ולא סטנדרטיות. אווירת השלווה והאחווה ששררה בין נשים שבאו מרקעים שונים כל כך, שהיו ממקומות שונים בארץ ובחו"ל, בנות גילים ומצבים משפחתיים כל כך שונים - היתה מופלאה בעיני..." ​

Footer Mobile