הגדת נשים

​"והיא שעמדה": הגדה של פסח עם מדרש נשי חדש - בעריכת ענת ישראלי ונירה נחליאל
לזכרה של חברתנו אהובה בן-אהרון
ההגדה, בהוצאת המדרשה באורנים והקיבוץ המאוחד, כוללת את הנוסח המסורתי, יחד עם טקסטים חדשים של יוצרות המאירות באור חדש את הטקסט הקדום, ומוסיפות לו את נקודת המבט הנשית החסרה מאד.

מחיר: 75 ש"ח
לרכישה

דוגמה מתוך ההגדה "והיא שעמדה" בליל הסדר אנחנו מספרים את הסיפור המכונן של עם ישראל – סיפור לידתו במיצרים ויציאתו לחירות. על ערש לידתו של העם עמדו המיילדות, נשים אמיצות מרדו בצו הכיליון ודאגו להמשכיות החיים, ומרים הנביאה סחפה איתה את כל העם על שפת ים סוף. היכן הן כל אותן נשים מופלאות? דמויות נשים נעדרות מההגדה, וקולן חסר גם ככותבות וכפרשניות של הסיפור.
 
מחצית מהעם, המחצית הנשית, לא נוכחת ולא שותפה בסיפור המרכזי של התשתית התרבותית של עם ישראל. ההגדה של פסח ארגה לתוכה במהלך הדורות קולות רבים. בהגדה שלפנינו אנחנו מבקשות לטוות ולהוסיף אליה עוד חוט, החוט החסר של נשים פועלות וגיבורות, נשים דורשות ומפרשות.

בליל הסדר כולנו מסובים. האם כולנו... מסובות? נשים רבות טורחות סביב שולחן החג, לפניו ולאחריו, ואינן לוקחות חלק פעיל ומוביל בטקס ליל הסדר. בהגדה זו שותפות נשים המבקשות לקחת חלק פעיל גם בפן הרוחני של ליל הסדר, והן מזמינות את כולנו לעשות כמותן – לספר, לפרש, לדרוש ולהגיד לבניהן ולבנותיהן.


מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות?
במדרשים החדשים שבהגדה זו נמצא כמה מרכיבים. רעיון החירות מתורגם על- ידי כמה מהפרשנויות לשאלת חירותן של נשים, אז והיום. נבחנת בהם מידת החירות והשעבוד למוסכמות חברתיות, לסדרי החברה ולעצמנו. דמויות נשים מוחזרות לסיפור יציאת מצרים, אליהן מצטרפות נשים מובילות מההיסטוריה היהודית, המקבלות כאן מקום והכרה. המדרשים שאינם עוסקים ישירות בנשים מביאים, מעצם כתיבתם על-ידי נשים, פרשנות הניזונה מנסיון חייהן של הנשים הכותבות אותם, מנקודת מבטן הייחודית. נוכל למצוא בהם קריאה לשינוי סולם ערכים, לתיקון עולם, לראייה חומלת ואמפתית של הזר והשונה. כן נקרא על תפקידים האופייניים לנשים – החל מהריון, לידה ואימהות, ועד לבישול, ניקיון וארגון הבית - ויחסן אליהם. חלק מהתוספות מבקשות לאזן ולהשלים – ארבע בנות בצד ארבעת הבנים, כוס מרים לצד כוסו של אליהו, ועוד.

המדרשים והפרשנויות המובאים בהגדה זו נכתבו כולם על-ידי נשים, והם כתובים בסגנונות מגוונים. חלקם ממשיך דרכי מדרש מסורתיות ומשתמש בלשון ההגדה ובמבנה המוכר, חלקם יוצר מדרש נשי חדש, תוך שימוש בשפה ובדרכי הבעה חדשות. מהם שנכתבו ברצינות, ומעל אחדים מרחפת בת-צחוק, יש שנכתבו מתוך תחושת כעס, ויש מתוך רוח של פיוס. בחרנו לסמן כל אחד מהמדרשים החדשים בדמות אחת מארבע הבנות – דמויות נשים שנוצרו בהשראת ארבעת הבנים מההגדה: חכמה, כועסת, תמה ושאינה יודעת לשאול. המדרשים החדשים מובאים בסמוך לקטע המתאים בנוסח ההגדה המסורתי, המופיע בשלמותו בהגדה על רקע צבעוני. אתם מוזמנים ומוזמנות לבחור מתוך התוספות שלנו, ולשזור אותם בליל הסדר שלכם.


ועכשיו קרבנו המקום
ראשיתה של הגדה זו בבית המדרש "ניגון נשים" ע"ש אסתר סטולמן במדרשה באורנים, בו לומדות נשים מכל הזרמים, ויוצרות פרשנות חדשה למקורות עתיקים. במסגרתו נערך מזה כעשר שנים סדר נשים* לקראת ליל הסדר, ובכל שנה נכתבת הגדה חדשה על-ידי נשים. כתיבה ויצירה אלה הן הבסיס למדרשים שכונסו בהגדה זו. טללית שביט ורבקה לוביץ' היו פורצות הדרך לעריכת סדרי הנשים הראשונים במדרשה באורנים, ובחזונן ראו את המשמעות התרבותית של כתיבה נשית לליל הסדר. רוחן השרתה עלינו את הרצון להוציא הגדה זו לאור. אנחנו מבקשות להודות לתורמים ולתורמות הרבים שאפשרו את פרסומה של הגדה זו, ולנשים הכותבות שלמדו, הגו וכתבו, והעמידו לרשותנו את פרי יצירתן.

והיא שעמדה לאבותינו ולנו
והיא העומדת לנו ומבטיחה שניתן להוסיף חוליה לרצף הסיפור היהודי המכונן את זהותנו, בה כולנו, נשים וגברים, שותפים שווים.  

* סדר נשים במדרשה באורנים נחקר לאחרונה על ידי חגית אקרמן, וכדאי לקרוא עליו בהרחבה בספר: עושות סדר: סדר פסח לנשים – מבט מגדרי, הוצאת רסלינג, תל-אביב 2012.

בתקשורת
"נשים עושות סדר" - דנה ג. פלג, "העוקץ" 6.4.12   
"עושות סדר" - פסח פמיניסטי, תומר פרסיקו 1.4.12   
"אחד? אני יודעת" - טל מרמלשטיין, ישראל היום 27.3.12   
"הלילה הזה כולו נשים" - גואל בינו, ידיעות אחרונות 25.3.12   
"הגדת נשים לפסח" - ארנון לפיד, ידיעות קיבוץ 23.3.12  
הגדת "והיא שעמדה" בפייסבוק   

קטעים מתוך הגדת נשים, שלא נכנסו לספר "והיא שעמדה"       
Footer Mobile