מרים רות

​​ מרים רות סופרת ילדים  ​

מרים רות, מבכירי היוצרים,המרצים והחוקרים בתחום ספרות הילדים העברית.
רות נולדה ב-16 בפברואר 1910 בהונגריה. למדה פילוסופיה וחינוך בגימנסיה ובאוניברסיטת ברנו.
עלתה לארץ ב-1931 והצטרפה לקבוצה שהקימה את קיבוץ שער הגולן. היא הייתה הגננת הראשונה בקיבוץ.
במקביל לעבודתה כגננת, עסקה גם בהדרכה ופיקוח על גנים בקיבוצים.  רות לימדה בסמינר הקיבוצים ובמכללת אורנים את תחומי תורת הגן, פסיכולוגיה חינוכית וספרות הילדים, היא הייתה חלוצה בבניית לימודי ספרות ילדים כמקצוע במכללה. פרסמה מאמרים וספרים בנושא הוראת ספרות ילדים שהנחו אנשי חינוך והורים לאורך שנים רבות.
בגיל שישים וארבע כתבה את ספר הילדים הראשון שלה, "מעשה בחמישה בלונים", ובעקבותיו כתבה ספרי ילדים נוספים שהפכו לקלאסיקה של ספרות הילדים לגיל הרך, ביניהם "תירס חם" ו"הבית של יעל." רות זכתה בפרסים רבים, ביניהם פרס זאב על מפעל חיים, "אות החיוך" של יוניצ"ף ופרס ביאליק לספרות. עוד בחייה תרמה למכללת אורנים את אוסף הספרים ​ הייחודי שלה.

 לאחר מותה, המרכז לספרות ילדים במכללת אורנים נקרא על שמה, ומקיים מדי שנה יום עיון לזכרה. 

מרים רות אספה במשך כ- 50 שנה ספרי ילדים מאוירים מרחבי העולם. האוסף מכיל מעל 3,000 ספרים לילדים בעברית ובשפות אחרות, החל מספרי תינוקות ועד ספרות לילד הקורא. האיור והעיצוב הם מרכיבים מרכזיים בספרי האוסף. אוסף מרתק זה שימש אותה בעבודתה עם פרחי הוראה, מורים, גננות וילדים. הוא הוצג על ידה פעמים אחדות בתערוכות שמשכו קהל רב.
לאוסף פוטנציאל ללימוד, העשרה ומחקר באמצעות חומרים ייחודיים ואיכותיים עם דגש על ההיבט החזותי. הוא מזמין פיתוח של נושאים כגון: הקשרים שבין טקסט לאיור, ז'אנרים שהאיור במרכזם, ספרות ילדים וחשיבה ויזואלית של ילדים ומקבילות באיור ובטקסט.
עם צאתה לפנסיה חיפשה רות אכסניה הולמת לאוסף, מטרתה הייתה הצגת אוסף פעיל וחי. היא בחרה במרכז ספרות ילדים שבמכללת אורנים שהייתה ממקימיו. האוסף ממשיך לשרת חוקרים, מורים ותלמידים.
האוסף היה ועודנו סגור בארונות, אבל בימים אלו ממש מתוכננת עבורו תצוגה מוזאונית שתאפשר את הצגת הספרים בתערוכות שונות ובאופן שיאפשר היכרות רחבה עם אוצרותיו. 

Footer Mobile