סוקולנטים

צמחים סוקולנטים הם צמחים בעלי חלקים בשרניים המכילים ברקמותיהם תאים אוגרי מים. סוקולנט בלטינית משמעו עסיסי. יש הנוהגים לכנות בטעות את כל הסוקולנטים בשם קקטוסים. הקקטוסים הם רק משפחה אחת של הסוקולנטים – הצבריים (Cactaceae), הנפוצה בר באמריקה בלבד. במקביל ובאופן בלתי תלוי, התפתחה התופעה במקומות שונים בעולם גם במשפחות אחרות כגון: חלבלוביים, אסקלפיים, מורכבים, שושניים וטבוריטיים. נציגים של משפחות אלה ניתן לראות בחלקה. המשותף לכולם: בית הגידול המדברי בו הם נפוצים ולכן לכולם תכונות דומות כמו: יכולת אגירה ואיבוד מים בכמויות גדולות ומנגנון הטמעה מיוחד המאפשר להם לפתוח את הפיוניות רק בלילה ובכך למנוע איבוד מים יקרים. כמו כן, הם מסוגלים להצטמק בשעת יובש ולהתעורר מחדש בעונת הגשמים.
בחלקת הסוקולנטים מוצגים מינים של צמחים בשרניים ממגוון בתי גידול המתאפיינים באקלים יובשני או יובשני למחצה, באזורי אקלים טרופי (בג'ונגלים) או סוב טרופי (בשוליים), ונפוצים ביבשות שונות בעולם.
הסוקולנטים מופיעים בתצורות שונות ומגוונות: עצים, שיחים, בני שיח ואפילו מטפסים!
בחלקת הסוקולנטים ניתן למצוא נציגים ממספר משפחות עיקריות, ביניהן:

משפחת הקקטואידים
family cactaceae
מינים ממשפחה זו נפוצים בדרום-מערב ארה"ב, מקסיקו ודרום אמריקה (בשוליים הטרופיים), בג'ונגלים טרופיים במרכז ודרום אמריקה. כל המינים ממשפחה זו הינם סוקולנטים המכילים קוצים ומופיעים בצורות גיאומטריות שונות ומגוונות. בין צמחים אלו מוכרים קקטוסי הסגוארו המרשימים, סמלם של מדינת אריזונה, צמחי 'כס החותנת' הנפוצים בהרבה גינות בעולם וגם צמחי הצבר המזוהים עם ההווי הישראלי למרות מוצאם האמריקאי.

נציגי המשפחה בחלקת הגן הבוטני:
Notocactus leninghausii
Notocactus magnificus
Echinocactus grusonii
Pachycereus marginatus
Myrtillocactus geometrians
Opuntia tometosa
Opuntia microdasys

משפחת החלבלוביים family Euphorbia
משפחה גדולה של צמחים המכילה מינים רבים, בחלקם לא סוקולנטים. המינים הסוקולנטים של משפחה זו נפוצים בדרום אפריקה ועברו קו-אבולוציה (אבולוציה מקבילה) עם משפחת הקקטוסים האמריקאית ולעתים ניתן להתבלבל ביניהם. החלבלוביים מתאפיינים בשרף חלבי הפזורים ברקמות הצמח, המשמש להם הן כאמצעי הגנה נגד טריפה, והן כמקור הספקה לחומרי מזון כמו עמילן או שמן, המשתמשים בחלקם לתעשיות שונות (יצור גומי, צבע ודבקים).

נציגי המשפחה בחלקת הגן הבוטני:
Euphorbia enopla
Euphorbia grandidens מין הצומח בחלקה בשני מופעים – אחד עם קוצים קצרים והשני עם קוצים ארוכים ומאיימים לכן קבל את השם האנגלי Cow's horn.

משפחת האגאבות family Agavae
במשפחת האגאבות נמנים צמחים סוקולנטים רבים הנפוצים מאוד באזורים שונים בעולם, חלקם באזורים מדבריים וחלקם גם באזורים קרים יותר. הם בנויים שושנת עלים גדולה, בחלקם קוצניים, היוצרים עמוד תפרחת גבוהה המניב זרעים במחזור פריחה חד-פעמי (צמח מונו-קרפ). ממינים שונים של אגאבות מכינים מוצרים שונים כגון חבלים (אגבת הסיסל) ואפילו משקאות אלכוהוליים (אגבת הטקילה).
Agave sisalana או longisepala
Furcraea selloana – אינה אגבה!

משפחת השושניים family Asphodelaceae
הסוג 'אלוי' דומה במראהו החיצוני לאגאבה, אלא שעמוד התפרחת שלו מופיע במחזור עונתי והעלים גדלים מתוכו ולא מתגוללים מן המרכז. מצמחי אלוי רבים מפיקים חומרים שונים, כאשר המוכר מביניהם הוא החומר המחטא והמזין את העור שמפיקים מצמח האלוי-ורה.
אלוי עצי (Aloe arborescens)
Aloe ciliaris
Aloe ferox

ממשפחת הטבוריתיים
מוצא של משפחה זו הוא באיים הקנריים ובני משפחה זו אוהבים שמש. בקיץ הם נכנסים לתרדמה עמוקה ועלולים להירקב אם נשקה אותם. נציגי המשפחה:
נצחה שיחית Aonium arborescens (זן ירוק וזן שחור)
נצחה ממין Aonium mascaense

נציגים ממשפחות נוספות:
Alluaudia procera ממשפחת הדידריים שאין לה אף נציג בישראל.
Adenium sp. משפחת ההרדופים
סביון Senecio stapeliaeformis משפחת המורכבים

מידע נוסף אודות הסוקולנטים
סוקולנטים בישראל:
למרות התנאים המדבריים בחלקה הדרומי של הארץ, לא ניכר בישראל עושר גדול של מיני צמחים סוקולנטים הגדלים בבר. יתכן שאחת הסיבות לכך היא היעדר תנאים אקלימיים מתאימים הכוללים חורף חם יחסית, אך גם גשמי קיץ, בעוד שבארץ החורף (גם במדבר) יכול להגיע לכמעט 0 מעלות צלזיוס במקומות מסוימים והקיץ חם ויבש ללא גשמים. עם זאת, נמצא בארץ מספר משפחות המכילות מיני סוקולנטים, כמו מינים שונים של צורית (Sedum) ממשפחת הטבוריתיים הגדלות בעיקר בין סדקי סלע ובכיסי סלע גיר (בחלקה גדלה בין הסלעים Sedum nussbaumer), טבורית נטויה Umbilicus intermedius מאותה משפחה ומינים של צמחי מדבר וחולות הים ממשפחות שונות, אך הנציגים הבולטים בצורת המרשימה של הסוקולנטים בישראל הם מיני האצבוע Caralluma (מש' האסקלפיים) הנפוצים בבתי גידול יבשים וסלעיים וניחנים בפרחים מרשימים המואבקים על ידי זבובים.
Footer Mobile