שנת הציפור

ציפורים בגן הבוטני לאורך השנה

הטבע בגן הבוטני אף פעם לא מפסיק להשתנות, וכך גם חיי הציפורים שבו. נדידה, מאבקי טריטוריה, שיחור מזון וגידול גוזלים - כל אלה מצייתים  בקפדנות ללוח השנה והשינוים שהוא מביא.
כדי להכיר את ציפורי הגן, נצא למסע בן שבעה מפגשים בו נחפש ציפורים נודדות, נצפה בהתנהגות הציפורים המקומיות, ונחקור את הקשר שלהן לבית הגידול המשתנה.
נעשה זאת באמצעות התבוננות סקרנית ורגישה בגן וציפוריו, כזו  המתאפשרת רק דרך התמדה בתצפית לאורך השנה.
בהדרכת אורן באום - צפר ומדריך ותיק בתחנה לחקר ציפורי ירושלים ובחברה להגנת הטבע. מתמקד בפיתוח ההתבוננות בטבע בסביבה היומיומית.

קהל היעד: מבוגרים ובני נוער מתעניינים. לא נדרש ידע קודם בצפרות (אם כי הוא יתקבל בברכה)
מומלץ להצטייד במשקפת.

עלות: 30 ש״ח למשתתף למפגש בודד

מועדים: המפגשים יתקיימו בימי שישי בשעות: 10:00-8:00
בתאריכים:
12.11.21 ,24.9.21 ,23.7.21 ,7.5.21
15.4.22 ,11.3.22. ,21.1.22

*קיום כל מפגש מותנה בכמות הנרשמים

לחצו לרכישה​​​​​​​​​

הגן הבוטני באורנים - לימודים לתואר ראשון


הפעילויות לאורך השנה:

נערוך היכרות ראשונה עם השטח ונצפה למקננים מאוחרים, וביניהם דורסי הלילה המקומיים. עצי השסק והתות צפוים לספק שפע הזדמנויות תצפית בציפורי שיר מקומיות ונודדות.

רגע לפני שהנדידה חוזרת, זה זמן מעולה להתמקד במינים המקומיים המרתקים - הנץ, העורבני, הצופית ועוד. נשים לב למקווי המים ונחפש ציפורים הבאות להתקרר ולהרוות את צמאונן.

האלות והאשחרים עמוסים בפירות ואנו צפוים לחזות בשפע ציפורי השיר הניזונות מהם בדרכן לאירופה. מבט לשמיים עשוי להניב מעבר של עיטי חורש ושאר דורסים.

נדידת הסתיו נחלשת וציפורי החורף תופסות טריטוריה, כל מין בבית הגידול המתאים לו. נכיר את הפרושים ואדומי החזה, ואולי נחזה בשלדג הגמדי - מהיפות בציפורי ארצנו.

החורף בארצנו הוא נח יחסית ומאפשר שפע פעילות ציפורים. נחזור לטריטוריות החריפה שהכרנו במפגש הקודם, נכיר את מקורות המזון האופייניים לעונה, ונגשש אחר רמזים ראשונים לעונת קינון חדשה.

הצומח והחי המקומיים מתעוררים ואנו צפוים למצוא שפע פעילות קינון ותחילת נדידה. נכיר את הקשר המשולש בין פריחת האביב, החרקים והציפורים.

רוב הצעירים כבר פרחו מהקן, ואנו נתפנה לחגוג סיום שנה בתקופת השיא של הנדידה בגן. בנוסף לשיחניות, הסבכים והזמירים, נקווה למצוא את החטפיות - 15 גרם של יופי
בשחור לבן.

בנוסף לנושאי המפגשים לעיל, נקיים גם מעקבים אחר ציפורים ספציפיות ותופעות שונות לאורך השנה כולה, בשאיפה להגיע להכרות אישית עם השטח. כמו כן, צפויות הפתעות רבות. לפיכך, מומלץ להגיע לכמה שיותר מפגשים.

לחצו לרכישה​​​​​​​​​

Footer Mobile