פרויקט 'כניסה לכיתות'

"כניסה לכתות" – הפורום נגד גזענות – סיכום הפעולה ב-40 כיתות בשנת הלימודים תשע"ה
 
במהלך השנה נכנסו סטודנטים של הפורום לכתות לפעילות של רבע שעה במטרה להעלות את המודעות לנושא ולפעילות של הפורום. הפעילות כללה הקרנת סרטון קצר ולאחריו הוזמנו הסטודנטים לכתוב על חוויותיהם, תחושותיהם ודעתם בנושא גזענות ואפליה. במהלך השנה נכנסו סטודנטים לפעילות ב 40 כיתות לערך!
פעילות זו היוותה במה לסטודנטים להשמיע את קולם, וברוב הכיתות שיתוף הפעולה היה מעל למצופה.
החומר שנאסף הוקלד ויעלה לאתר בהמשך, מתוך תקווה שיביא לתגובות נוספות. את ההמלצות שהציגו לגבי פעילות הפורום הבאנו במפגשים בשמם של הסטודנטים, ורעיונות להמשך ולהרחבה כבר נדונים לקראת השנה הבאה – תשע"ו.
הנה כמה דברים, מהיבטים שונים, שנכתבו על ידי הסטודנטים ושימשו אותנו בשנה הקרובה:
 
"נתקלתי במקרה שבו עמדנו בתור בכניסה למועדון, ולא הכניסו למועדון קבוצה של אנשים שביניהם היו אתיופים. באותו הרגע החלטתי גם לא להיכנס למועדון. לא צריך לעודד מקרים אלה ולשתף עימם פעולה."
 
"אני ערבייה מוסלמית בדואית... עובדת בחנות 'קרוקס'... יום אחד באה אלי יהודייה חרדית הביאה נעל פגומה". נוצר קונפליקט ובתגובה "התחילה לצעוק עלי: ערביה מסריחה. איך את מעיזה בכלל להחליט בחנות של יהודים! ...סגרתי את הדלתות והתחלתי לבכות! חייבת לציין שעבדתי עם יהודים לקוחות ועובדים שבע שנים וזה מקרה הגזענות היחיד שפגשתי".
 
"לצערי, בקמפוס אני נתקלת פעמים רבות באפליה כלפי סטודנטים שאינם חושבים שדעתם אינה שמאלנית. באופן אישי אני נפגעת מכרזות ומיילים שמתייחסים רק לצד אחד של המטבע, ואינם מזכירים פגיעות ומופעי גזענות של הצד השני."
 
"יש לי אירוע פרטי של גזענות: אבי מעדות אשכנז, ואמי מעדות המזרח. לאחות של אבי קשה עם העובדה שאמי מעדות המזרח, ולכן נוצר נתק בין אמי לגיסתה. בנוסף יחסית לאחי צבע עורי שחום ולכן גם אתי אין קשר ואילו עם אחי- יש."
 
"גזענות לדעתי, זה לקדש את המוות של הדרוזים שנהרגים בפעילויות צבאיות, אך לא להכניס אותם למועדונים בחופש כשהם חוזרים הביתה."
 
"הגזענות גורמת להגביר את הריחוק בין בני האדם הגברת הסטיגמות ואף יצירת שנאה. קיים קושי להתגבר עליהן. רובן מושרשות ובין דוריות, אך חשוב לעשות מאמץ לקירוב הידברות והמסת קשיחות הלב. דרוש רצון
פתיחות ונכונות לכך."   
 
"למה כולנו לא משתייכים תחת זהות אחת - "ישראלי", כמו אמריקה או ארצות אחרות?"
הצוות: עינת בן יוסף, אלפו ברוך, מיקי מוטולה, רחל רביד, שלומית אוריין ועינת ליכטינגר.​
Footer Mobile