ד״ר ורדית מקלר-פיק וחיים פודה
מועדי המפגשים: (30 שעות)
ימי ראשון בשעות 17:30-19:45 (אחת ל 2-3 שבועות – התאריכים הסופיים יקבעו בהמשך)
מבנה הקורס
עשרה מפגשים בני 3 שעות אקדמיות [המפגשים יתקיימו בחלקם פנים אל פנים וחלקם ב-ZOOM].
מועד פתיחה: 26.10.25 יום ראשון, ד' חשון, תשפ"ו
מועד סיום: 25.6.26 יום חמישי, ו' אב, תשפ"ו
רציונל
קורס המורים החדשים יתנהל בצורה של קהילה מקצועית לומדת בהמשך לקהילת סמל שהתגבשה בשנת ההתמחות. הקהילה נועדה ללוות ולתמוך במורים החדשים בצעדיהם הראשונים בהוראה במהלך שנת עבודתם השנייה, תוך מתן דגש על החוויה הייחודית של ההסבה.
הקהילה תהווה מרחב בטוח ללמידת עמיתים תוך שיתוף באתגרים ובדילמות, שיתוף בהצלחות, הכרת כלים היכולים לסייע בפתרון בעיות בשטח, מפגשי התיאוריה עם הפרקטיקה, עידוד והכוונה בקידום יוזמות חינוכיות ופדגוגיות, ועוד.
מתוקף כל אלה תהווה הקבוצה חממה לצמיחה חינוכית-הוראתית, דיסציפלינרית ופדגוגית ותקדם את גיבוש הזהות המקצועית של כל פרט ופרט בה.
מטרות הקורס
- לקשר בין התיאוריה והמעשה החינוכי מתוך החוויות האישיות של המשתתפים בקורס.
- לפתח ולקדם זהות פרופסיונאלית באמצעות תהליכי חקר אישיים וזיהוי החזקות של כל פרט בקהילה באופן שיביא לידי ביטוי את היכולות והניסיון הייחודיים של המוסבים.
- ליווי ותמיכה המותאמים לצרכים הייחודיים של מורי ההסבה בתהליך ההשתלבות בביה"ס.
- לעודד פיתוח זהות כאנשי חינוך באמצעות חשיבה משותפת על פרקטיקות להובלת הכיתה כקבוצה חברתית, חיזוק התקשורת עם תלמידים כקבוצה וקיום אינטראקציה בין-אישית.
- להכיר דרכי התמודדות עם התנהגויות רגשיות מגוונות בכיתה .
- לגוון ולהעמיק את דרכי הוראת המדעים ולהכיר את מערך ההדרכה קהילות מקצועיות לומדות.
- בניית תשתית לקידום והובלה של יוזמות שונות במרחב הבית ספרי ובמרחב המקצועי.
נושאי הלימוד
- סוגיות בניהול כיתה דרך ניתוח חוויות אישיות.
- זהות מקצועית: ניהול עצמי, דפוסי תקשורת, מודל התערבות לתקשורת בין הורים מורים ותלמידים.
- עבודת צוות – דרכים לעבודת צוות מיטבית.
- השתלבות בתוך המערכת הבית-ספרית: השתלבות בצוות בית הספר ובעשייה החברתית והחינוכית בבית הספר, קידום יוזמות ומיזמים.
- הסמכות המורית החדשה.
- מח למידה ומה שבניהם, אתגרים בהוראת מתמטיקה ומדעים בתיכון.
- סביבות למידה טכנולוגיות מתקדמות ושילוב בינה מלאכותית בהוראת מקצועות ה STEM.
- יזמות בית ספרית – איך עושים את זה?
חובות הקורס
- נוכחות ב- 80% מהמפגשים.
- השתתפות פעילה במהלך המפגשים.
- עבודה רפלקטיבית מסכמת בסוף הקורס.
מועדי הקורס
תאריך מפגש | מיקום לימודים / סוג הכיתה | שעות | נושא |
מועדים סופיים יקבעו בהמשך | 3-4 מפגשים באורנים. שאר המפגשים יתקיימו בזום | 17:30-19:45 | פתיחה והיכרות, תיאום ציפיות, הצגת תכנית הקורס ואופי הקהילה |
| | 17:30-19:45 | קולות מהשטח - סבב ראשון ושיחה עם הפסיכולוג |
| | 17:30-19:45 | מודל התערבות לסוגיה מהשטח |
| | 17:30-19:45 | סדנת AI והתנסות |
| | 17:30-19:45 | זהות חינוכית בקהילה בית ספרית |
| | 17:30-19:45 | סבב קולות מהשטח - סבב שני תמונת מצב מחצית א', הצגת משימת סיכום השתלמות |
| | 17:30-19:45 | הסמכות המורית החדשה לפי גישתו של פרופ' חיים עומר |
| | 17:30-19:45 | עבודת צוות במערכת החינוך |
| | 17:30-19:45 | מח למידה ומה שבניהם |
| | 17:30-19:45 | הצגת פוסטרים של עבודה מסכמת
|