באנר - גלריה ראשי דסקטופ

לימודי אומנות


 טופס נייח

הגלריה | מכללת אורנים

תואר ראשון באומנות - לימודי אומנות


 הגלריה | מכללת אורנים


ערגה ואליושה / איריס ברנע
התערוכה במסגרת עונת התצוגה בנושא משפחה 2023-24

25.5.24 - 18.5.24
התערוכה הוארכה ותינעל ב 25.5.24​
פתיחה בהשתתפות האמנית, האוצרת והסטודנטיות השותפות לאוצרות 

אוצרות: ד"ר שחר מרנין דיסטלפלד​
ניהול: נעה צורן​

ערגה ואליושה הם הוריה של איריס ברנע. היא מתבוננת בהם, חברי קיבוץ בית אלפא שבעמק יזרעאל כנציגיו, של דור הולך ונעלם. הקיבוץ, שהוא ביתם וגם ביתה, משמש לה מעבדה חיה לחקר תהליכי השתנות בהם ארוגה גם זקנתם של הוריה. כשהיא מאחורי עדשת המצלמה, מספרת לנו ברנע סיפור על חייהם ולא פחות מכך על יחסיה עימם. 
אביה, אליושה, צלם בעברו, מקבל הוראות מבתו, משוטט אנה ואנה במחצבה הנטושה. השמש מאירה חלקים מן התפאורה הגרנדיוזית. היוצרות מתהפכות כשהאב, הצלם, הופך למצולם, והבת  היא הצלמת, המעצבת את הפריים. "עוד קצת, אבא" היא מנחה אותו, "לא לשם, לכיוון שלי". נראה שבמילים הטכניות הללו מסתתרים יחסיהם של אב ובת המצויים, בעת צילום הסרט, ברגעי התמסרות וחסד שהם מעניקים זה לזו. "ערכים המתבטאים בצילום, כמו סימטריה, מרכזיות האור וההתעקשות על המיקום של הדמות במרכז, נהיים גם דיבור מטאפורי, המוצע בעדינות, על המקום, הזמן וערכיו", כתבה יעל קיני, בטקסט לתערוכתה של ברנע בגלריה "הקיבוץ" ב-2017.

בסרט נוסף אליושה יושב ומצייר. כותבת האמנית:" אבי מצייר לראשונה בחייו בגיל 80. חוט חדש נמתח ביני לבינו. פניו מרוכזות. שקט. מילה לא נאמרת. הפעולה מדיטטיבית, הן לצייר והן לצופה בפעולותיו. המצלמה פועלת, מודעותו של אבי לנוכחותי ולנוכחות המצלמה נשארת חידה". 

לצד עבודות הוידיאו בהן אליושה הוא הגיבור הראשי, מוצגות בתערוכה תמונות סטילס (ווידיאו אחד) המוקדשים לערגה, אימה של ברנע. "אמא, לאן את רוצה שנטייל?" שואלת האמנית את אימה, כשהן עולות על הקלנועית. זהו טקס קבוע, שהתמסד לאחר מותו של האב, לפני כשנתיים. אם ובתה הופכות לתיירות בקיבוצן ובסביבותיו. המוכר עד דק הופך לקסום ומסתורי וברנע מצלמת את אימה מתמוגגת משקיעה הצובעת את העמק, משדה כותנה לאחר האסיף, כמו היו אלה מחזות שהאם בת ה- 87 רואה לראשונה. ערגה נשענת על מקלות טיולים (ולא על מקל הליכה), כמטיילת וותיקה המאושרת מכיבוש פסגת ההר. רגעים קסומים אלה של שעות בין-הערביים מטיוליהן לוכדת ברנע בצילומיה בטלפון הנייד. המבט שבו היא מתבוננת באימה חושף אינטימיות נדירה ביניהן. באמצעות הקירבה להוריה, מאטה ברנע את קצב החיים ומזמינה גם אותנו להשתהות לצידם. המרחב שהיא יוצרת עבורם ועבור הצופים הוא מרחב של רשות, נטול שיפוטיות ומלא באהבה. 


תואר באומנות - לימודי אומנות
​אודות הגלריה
הגלריה פועלת במכון לאמנות, באורנים, המרכז האקדמי לחינוך וחברה החל משנת 1990. במשך כל השנים מתקיימות באורח רצוף וקבוע תערוכות יחיד וקבוצתיות של מיטב האמנים הישראלים המשפיעים ופועלים בתרבות הישראלית והבינלאומית.  את התערוכות מובילים במהלך השנים אוצרים ייחודיים בפעולתם החותרת לחקר האמנות הישראלית לרוחבה ולעומקה. הגלריה שמה לה למטרה לפעול לפי דפוסי עבודה אלה, במקביל לחיפוש אחר דרכי פעולה נוספות וחדשניות. 

בתערוכות בגלריה מתקיימים מפגשי אמנים ואוצרים, שיחות גלריה וימי עיון. בנוסף מתקיימות הדרכות בתערוכות לתלמידי בתי ספר. 

עבודת האוצרות, מפגשי האמן, וההדרכות  נעשים  בחשיפה לסטודנטים הלומדים במכללת אורנים בכלל ובמכון לאמנות בפרט ובשיתופם, יחד עם חשיפה לציבור שוחרי אמנות בפריפריה. השילוב שבין הפעלת הגלריה כמקום תצוגה לבין הפעולות הנוספות הנלוות, מגבשות את הגלריה לאמנות ישראלית למקום המשלב התנסות אישית, מחקר ויצירה. שיתוף פעולה עם דיסציפלינות אחרות באקדמיה : ספרות, תקשורת, אזרחות ועוד מאפשר לדיון האוצרותי לפתוח ולהיפתח לרעיונות ודיונים משדות עשייה ויצירה אחרים וכן לחשוף ולקרב סטודנטים מהמחלקות האחרות במכללה לאמנות ישראלית.
​​
ליצירת קשר 
049838751 / noa_t@oranim.ac.il


Footer Mobile