טופס נייח

הבוגרים שלנו

מירית גוטמן - לימודי אזרחות ודמוקרטיה  
"המרצים בחוג לאזרחות ולימודי דמוקרטיה דחפו אותי לחשוב מחוץ לקופסה"


מירית גוטמן - בוגרת החוג
התפקיד
:  מורה בתיכון פסגת אמיר

הקורס 'ההפך מדמקורטיה' עם המרצה יהושע רץ הוא קורס מרתק שנותן מבט על הפגמים במשטר הדמוקרטי המודרני.
יהושע מרצה מרתק שמשתף הרבה מנסיונו האישי.
גם הקורסים 'מהפכה חוקתית' ו'משפט חוקתי' של המרצה נעמי הררי הם שני קורסים מעולים שמאפשרים לסטודנט להכיר את הרקע המשפטי ואבני הדרך במשפט הישראלי.
המרצה אביטל ספיבק היא אחת המרצות הכי מדהימות ומשמעותיות שפגשתי במהלך התואר! אביטל מאתגרת אותך לחשוב מחוץ לקופסא וגורמת לך להסתכל על דברים מנקודת מבט אחרת. מכילה ואנושית, משתפת מנסיונה האישי ותמיד זמינה ומזמינה להעלות קשיים ודילמות מהשטח.


נתנאל כהן - לימודי אזרחות ודמוקרטיה  
"הדברים שלמדתי באורנים ובחוג עזרו לי ועוזרים לי עד היום במקום עבודתי והם אלו אשר עיצבו את המצפן החינוכי-ערכי שלי לאורך השנים"


נתנאל כהן - בוגר החוג
התפקיד
:  מ.מ. מנהל משאבי אנוש הארצי של תנועת הצופים.
תפקידיי הקודמים: רכז ההכשרות של תנועת הצופים ועוד תפקידי חינוך וניהול בתנועה לאורך השנים.

אחד הדברים שאני מעריך בחוג לאזרחות באורנים הוא האומץ לדבר על הדברים באופן ישיר ולהתמודד עם הסוגיות בחברה שלנו ללא פשרות, אחרי הכל זאת מהות החינוך ובטח החינוך לאזרחות טובה שהוא האידיאל של החוג לאזרחות.
בחוג לאזרחות זכיתי ללמוד על הסוגיות השונות בחברה הישראלית על כל גווניה, אם זה בקורס מיעוט ערבי בישראל, בקורס ריבוד ואי שיווין בחברה, קורס קונפליקטים בחברה בו זכיתי גם לעשות סמינריון ולהציג את הקונפליקט העדתי אליו גדלתי ועוד קורסים שלא מתפשרים ומביטים למציאות בעיניים.
אחד הקורסים החשובים לטעמי בחוג הוא קורס חינוך לשלום, קורס שהוא חובה בכל רמה אפשרית, האומץ של לדבר על שלום ובכלל לחנך לשלום במציאות חברתית של ימינו היא דבר חשוב ואף שליחות מוסרית-חברתית ממעלה ראשונה ואורנים והחוג באומץ רב אפשרו קורס שכזה שנתן כלים אך גם הטיל ספק ובחן מהו שלום ואיך מגיעים אליו כאשר שני הצדדים מנצחים.
מעל לכל הייתה חשובה ההבנה שאזרחות, דמוקרטיה ופוליטיקה הם מושגים אשר באים לידי ביטוי בכל תחומי החיים ועל כן היו בתוכנית הלימודים קורסים כמו כלכלה בישראל, סיקור הסכסוך בתקשורת, משפט חוקתי בו למדנו לקרוא פסקי דין ועוד ועוד קורסים שנתנו לחבריי ולי לחוג את היכולת להבין לעומק את העולם הזה.
בזכות הבחירה שלי בחוג לאזרחות ודמוקרטיה ובזכות תוכנית הלימודים המדוקדקת זכיתי להתאהב עוד יותר בתחום ובחרתי להמשיך לתואר שני בתחום מדע המדינה.
הדברים שלמדתי באורנים ובחוג עזרו לי ועוזרים לי עד היום במקום עבודתי והם אלו אשר עיצבו את המצפן החינוכי-ערכי שלי לאורך השנים ועדיין מאפשרים לי הסתכלות מפוקחת על העולם ועל החלטות שאני לוקח במקום העבודה שלי ובכלל בחיים.

וגיה עודה - לימודי אזרחות ודמוקרטיה  
"מכללת אורנים נחשבת למובילה בתחום ההוראה בישראל! ממליץ לכל אדם שמתכוון ללמוד הוראה לעשות זאת באורנים"


וגיה עודה - החוג לאזרחות ו- M.Teach.
התפקיד: מנהל הספרייה הציבורית בכפר עוזייר

למדתי במסלול הוראה לאקדמאים באזרחות, הלימודים היו מעשירים מאוד. למדתי פרקטיקות הוראה ופדגוגיה מגוונות שמעולם לא חוויתי במקום אחר.
צוות ההוראה באורנים היה מקצועי מאוד, התייחסו ללומדים בצורה מכבדת ונעימה.
מבחינה מקצועית בשדה ההוראה והפדגוגיה, רכשתי כלים מגוונים ורבים, שסייעו לי להתמודד עם שיטות הוראה חדשניות ומגוונות, גם ניווט הלמידה שלי בכיתה השתפר מאוד.
מכללת אורנים נחשבת למובילה בתחום ההוראה בישראל, ממליץ לכל אדם שמתכוון ללמוד הוראה לעשות זאת באורנים.
אני מקווה שתמשיכו באותה מסורת ותובילו את התחום בישראל.עמית ססבון - לימודי אזרחות ודמוקרטיה  
"בקורסים זכיתי ללימוד חווייתי ומעניין הכולל דיונים רבים המאפשרים לסטודנטים להביע ולשמוע דעות שונות מתוך שיח מכבד"


עמית ססבון - בוגר המסלול הדו-חוגי - אזרחות והיסטוריה
התפקיד
:  מורה לשל"ח וגיאוגרפיה בבית הספר אורט טבעון גרינברג

בלימודי באורנים, זכיתי ליחס אישי, חם ומכבד מסגל ההנהלה והמרצים.
דלתם הפתוחה של המרצים תמיד אפשרה להתייעץ, לשתף ולשאול.
בזכותם, הקורסים באורנים משמעותיים, מרתקים ומעוררים השראה וסקרנות. בקורסים זכיתי ללימוד חווייתי ומעניין הכולל דיונים רבים המאפשרים לסטודנטים להביע ולשמוע דעות שונות מתוך שיח מכבד. כך למשל בקורס "חינוך לשלום" המרצה אביטל ספיבק הנחתה דיונים טעונים בכיתה והביאה טקסטים שמראים את כל הגוונים. היא לימדה אותנו לשבור את הבועה בה חיינו וללמוד גם על מה ש”נעלם” מהמציאות. יצאתי מהשיעור עם המון מחשבות.
ללא ספק בחוג לאזרחות באורנים למדתי לקבל את האחר ולראות את התמונה המורכבת של המציאות. למדתי להכיר בשונות של האנשים ולקבל אותם תוך התנסות מתמדת עם דילמות מורכבות. למדתי לא לשלול את הזהויות השונות, אלא ללמוד לראות מעבר: לא רק את מה שמפריד ביננו, אלא גם את מה שמאחד ביננו הגובר על המפריד. למדתי שיש ערכים מוחלטים: שלמאבק בגזענות אין בעד ונגד, זה דבר פסול מראשיתו, שאלימות היא קו אדום ושהמאבק לזכויות אדם הוא משימה משותפת של כלל בני האדם, של ימין ושמאל, של כולם. למדתי על השלום ושהמשימה שלנו בתור מחנכים לעתיד היא להביא את השלום מהעם, מלמטה. פיתחתי מודעות שלא צריך לחכות להסכם השלום בשביל לקרב בין המגזרים, את הדברים האלו אפשר להתחיל מהיום ואת זה, וגם אנו מנסים ליישם זאת באורנים על ידי לימוד על החברה הישראלית ומפגש אישי עם האנשים שחיים בתוכה.
ואסיים בכך שבקורסים שעקב הידע שקיבלתי באורנים על המציאות, פיתחתי יכולת חשובה. פיתחתי את היכולת לא להיות אדיש אלא לפעול למען תיקון ושינוי. הרגשתי כי השתיקה והאדישות הם אמירה ולפיכך, כאשר אני רואה עוול, יש לי רצון לתקן אותו. כאשר אני רואה הזדמנות לשינוי, יש לי רצון לשנות.

דניאלה עמשלם - לימודי אזרחות ודמוקרטיה  
"חשוב שמורה לאזרחות ילמד לפתח ערכים חשובים כגון פלורליזם, סובלנות, חשיבה ביקורתית ואף יפנים את ערכי הדמוקרטיה לפני שהוא מעביר אותם לתלמידים"


דניאלה עמשלם - בוגרת החוג לאזרחות ו- M.Teach.

החוג ללימודי אזרחות ודמוקרטיה במכללת אורנים מעניין ומקיף את כלל הנושאים הקשורים לנושא ולאזרחות בעולם ובישראל.
הלמידה בחוג לא רק למידה פרונטלית אלא גם למידה חווייתית שבאמצעותה הלומד יכול להיות מעורב, להביע את דעתו ואף לפתח חשיבה ביקורתית.

החוג מעניק לסטודנט כלים לפיתוח חשיבה עצמית וכלים לשיטות ההוראה המאפשרות לתלמידים להיחשף לסוגיות שונות בחברה הישראלית וכמובן ללמוד באופן בו התלמיד יכול להביע דעה ולהיחשף למגוון סוגיות חברתיות, כלכליות, פוליטיות ולפרספקטיבה שונה מזו שהוא מאמין בה ואף לקבל זאת.

ד"ר לודמילה קריבוש מרצה שמעבירה את התוכן הנלמד בצורה חווייתית על ידי שימוש במגוון שיטות הוראה בהן הסטודנט מעורב, מביע את דעתו ומפתח את החשיבה. לודמילה מעניקה כלים למורה כיצד הוא יכול ליישם את ההוראה בשיעור כמורה.

מקצוע האזרחות הוא מקצוע חשוב, בחוג מעניקים לא רק תעודת הוראה עם ידע אלא גם  ערכים חשובים, הצגת המורכבות של החברה הישראלית ואף מתן כלים להעלאת המודעות וחשיבה ביקורתית בקרב התלמידים.
חשוב שמורה לאזרחות ילמד לפתח ערכים חשובים כגון פלורליזם, סובלנות, חשיבה ביקורתית ואף יפנים את ערכי הדמוקרטיה לפני שהוא מעביר אותם לתלמידים.

מורים לאזרחות לא רק מעבירים ידע ומכינים את התלמיד למבחן אלא מכינים אותו להיות אזרח בישראל, במדינה יהודית ודמוקרטית, להיות בוגר שמכיר את החברה, פעיל מבחינה פוליטית המקדם את ערכים הנחוצים לחברה טובה יותר, שוויונית הנותנת אפשרות לכל פרט לממש את הפוטנציאל הטמון בו.
Footer Mobile