מאגר בעלי חיים

נלמד לענות על שאלות כגון​​פרפרים בגן הבוטני

בעקבות ניטור רציף שהחל בחודש מרץ 2010 נמצאו באורנים 36 מיני פרפרים המייצגים את כל המשפחות הידועות בארץ, ביניהם פרפר נדיר יחסית: צבעוני קשוט

לחץ ללוחות זיהוי לכל מיני הפרפרים שנצפו באורנים

על פי נתונים שנאספו על ידי הסטודנט עידן טלמן ביולי 2010 פעילים בגן הבוטני כשישה מינים של עטלפי חרקים:​

עטלפון לבן שוליים - >Pipistrellus kuhli
נשפון -sp. Myotis (קשה לזהות את המין)
פרסף (בהיר או חיוור)- Rhinolophus mehelyi
אשמן גדול - Taphozous nudiventris
יזנוב גדול - Rhinopoma microphyllum
אפלול מצוי - Eptesicus serotinus (זיהוי לא ודאי) ​

הנתונים נאספו בשעות הערב בעזרת מכשיר(Anabat) המקליט את קריאות האקולוקציה של העטלפים שהונח במקומות שונים בגן הבוטני ובקמפוס. המכשיר מתרגם את המידע המוקלט לסונוגרמות באמצאותן ניתן להפריד בין הקריאות השונות של המינים השונים וכך לזהותם.

המכשיר הונח בשעות היום וע"י כיוון טיימר פנימי הופעל אוטומטית למשך כל שעות החשכה בהן פעילים העטלפים (כולל חצי שעה לפני השקיעה).

הגן הבוטני באורנים השוכן במפגש העמקים זבולון ויזרעאל, משמש כתחנת מעבר קבועה ואזור חריפה של ציפורי שיר. בגן הבוטני מגוון רחב של בתי גידול המאפשרים קיום של עושר מינים של צמחים ובעקבותיו גם עושר במיני בע"ח, המשמשים כמזנון דרכים עשיר,  נקודת עצירה לצורך אכילה, שתיה והתרעננות למגוון ציפורים. חלקן יציבות ומקננות בגן, חלקן אורחות חורף או קיץ וחלקן רק יחלפו בגן לעצירה קצרה בנדודיהן.

הכרות עם ציפורי השיר בגן הבוטני נעשית לאורך השנים באמצעות תצפית ישירה ובאמצעות לכידה וטיבוע.

פרויקט הטיבוע בגן הבוטני החל כבר בשנת 1978 ע"י יעקב לנגר והמשיך בקביעות עד לשנת 1997. בשנת 2008 חודש פרויקט הטיבוע על ידי ד״ר מוקי גרוס, מנהלת הגן הבוטני ומטבע מקצועי ומוסמך - שי אגמון. פרק זה שנמשך אחת לחודש עד לשנת 2015 , היה פתוח לציבור הרחב בלווי הסברים. בביצוע הטיבועים היו שותפים סטודנטים של המכללה, בני נוער ומבוגרים מהקהילה שעברו קורסי טיבוע בגן הבוטני. 

בשנת 1999 הוצבה תיבת קינון עבור תנשמות באזור שלולית החורף, במסגרת פרויקט רחב יותר של תלמידים מבית ספר כפר יהושע וחקלאים, שנועד לעודד שימוש בהדברה ביולוגית.

רק לאחר שבע שנים, בשנת תשע״ו, אומצה התיבה על ידי תנשמת ומאז גדל בה בכל שנה דור חדש של תנשמות שעוברים טיבוע במסגרת הפרויקט.

לחצו למעקב אחר קינון התנשמת


עד כה נצפו בשטח הגן הבוטני וסביבתו לפחות 119 מיני ציפורים, וממשיכים לספור
.

לרשימת העופות שנצפו בגן

 

קמפוס אורנים, כולל הגן הבוטני, מוגדרים כאתר-תצפית בפורטל הצפרות הבינלאומי eBird  של אוניברסיטת קורנל. הפורטל עובד בשיתוף עם מרכז הצפרות הישראלי ומנגיש לציבור מידע מתצפיות של צפרים מומחים וחובבים כאחד, בעבר ובהווה.

 

מאגר המידע הזה מיועד אמנם למחקר ושימור של ציפורים ברמה הגלובלית, אך הוא מאפשר  להתמקד גם ברמה המקומית המעניינת אותנו בגן הבוטני. כך למשל אנו רואים שהתצפית הוותיקה ביותר מהקמפוס היא משנת 1976, וניתן להתרשם מהדומה והשונה בכמויות ובמגוון המינים מאז ועד היום. הרחבה בנושא ניתן לקרוא בעבודת גמר שבוצעה על ידי  סטודנט במכללה - עוזי דגן.
לתקציר ראה כאן

 

בשנת 2021 חודש המעקב אחר הציפורים בגן הבוטני ביוזמה ובביצוע של אורן באום, צפר מצוות המתנדבים של הגן הבוטני, לצורך קבלת תמונה עדכנית ומדויקת ככל האפשר על מגוון המינים בו.

המעקב מתבצע מדי שבוע במסלול קבוע בשעות הבוקר, ובעזרתו אנו מקווים לגלות אילו ציפורים מגיעות לגן ומתי, כמה נשארות לקנן ואיפה בדיוק, כיצד הן משתמשות בגן על החי הצומח והדומם שבו, ואולי אפילו למצוא איזו ציפור נדירה. במידע הזה נשתמש בין היתר כדי להתאים ולהנגיש את הגן לציפורים ולצפייה בהן, וכמובן שהוא ישמש למטרות המחקר והשימור הכלליות של eBird. 

 

  • ביקרתם בגן וראיתם ציפורים?

אתם מוזמנים לדווח באתר או באפליקציית איבירד, לבחור "מכללת אורנים Oranim Campus" במיקום, ולתרום ידע רב-ערך לגן הבוטני ולמחקר העולמי על ציפורים.

לדף של אתר התצפית מכללת אורנים בeBird (כולל צילומים)
להסבר (כרגע באנגלית בלבד) על השימוש ב eBird


Footer Mobile