Contact Form

תכנית הלימודים

​מספר קורסים מתוך מגוון רחב של קורסים בתכנית

מרצה:ד"ר בן-ישראל קסוטו גוני

את המסע לחיפוש אחר ייצוגים של זהות ונוכחות נשית מציעה המשוררת והתיאורטיקנית הפמיניסטית אדריאן ריץ' להתחיל "לא ביבשת, במדינה או בבית אלא בגיאוגרפיה הקרובה לנו ביותר – הגוף"
(Rich, 1986: 212).
בקורס נצעד בעקבותיה של הצעה זו, נקרא סיפורים ושירים של יוצרות עבריות, בנות תקופות שונות, ונבקש להתחקות אחר ייצוגי הגוף הנשי בטקסטים אלה. נכיר את המושגים "כתיבה גופנית" ו"קריאה גופנית" וננסה להבין איך כותבים מהגוף (הנשי) ואיך אפשר לקרוא את הגוף (הנשי).

מרצה: ד"ר אילת אטינגר

קורס סדנאי.
תחשבו על נושא. כל נושא. חשבתם? סביר להניח שחז"ל חשבו, דברו, שאלו ודנו בזה (כן... גם בזה) הרבה לפניכם. בקורס שלנו "נפרוש על השולחן" – מילולית – טקסטים מארון הספרים היהודי, שנכתבו במנעד רחב לאורך הדורות: התנ"ך, חז"ל, ימי-הביניים ועד ימינו (או במילים אחרות, משלמה המלך ועד שלמי הסנדלר, מלאה אמנו ועד לאה גולדברג). במרכז כל שיעור תעמוד סוגיית-תוכן אחרת. איזה תכנים? במידה רבה הנושאים יהיו תלויים בכן ובכם. העיקר יהיה לטעום ממגוון המקורות שמרכיב את התרבות היהודית, להיחשף לדרכי החשיבה של חז"ל, לרעיונותיהם ולתפיסת עולמם, ולא פחות חשוב – להכיר את דרך הדיון התלמודית, להתנסות ולתרגל בפועל את הלמידה בחברותא, בה כולם מקשיבים לכולם, והטקסט מדבר במרכז. 

מרצה: ד"ר יחיל צבן

הקורס יבחן את הפואטיקה, הפוליטיקה והארוטיקה של מנהגי האכילה בספרות העברית ויעמוד על הדרכים בהן מכוננת החברה הישראלית את זהותה באמצעות מאכלים ומנהגי אכילה.
נחקור את הזיקות המורכבות בין טעם, בישול, קריאה וכתיבה, נלמד את שפת האכילה הישראלית, נדון בתרבות הבישול הטלוויזיונית ונקרא יצירות משל יהודה לייב גורדון, חיים נחמן ביאליק, יהודית הנדל, דליה רביקוביץ' וסמי ברדוגו.

מרצה: דורית פלג

דרך טקסטים של שירה ופרוזה ננסה, בזמן הקצר העומד לרשותנו, להבין ולו במעט אילו נסיבות מולידות את הרגעים היקרים שאנו מכנים בשם הזה.
האם אפשר לדבר על אושר המתקיים לפרק זמן ארוך מרגע? האם האושר הוא אחד, או רב פנים? מהן הנסיבות המאפשרות את רגעי האושר, העושות תקופה למאושרת? ממה עשויה המהות הזו, אושר, ומה טעמה?

 • הקורס הוא שילוב של שיעור וסדנה, ויכלול עבודה בכל מדיה אמנותית שהמשתתף יבחר לעבוד בה.

מרצה: פרופ' רפי וייכרט

סמינריון
שירת נשים ונשים בשירה - הקורס דן בעולמן של נשים משוררות ובייצוגי נשיות בשירה העברית ובשירת העולם - נשים מן המקרא ומן המיתולוגיה, נשים מושתקות ונשים חתרניות, נשים מקופחות מעמדית ונשים במשפחה -  כילדות של, כאמהות  של, כבנות זוג, נשים אוהבות ונשים עוזבות או נעזבות ועוד.

מרצה: יעל גלוברמן

סדנה לכתיבת שירה המיועדת כותבים בעלי ניסיון מועט כמו גם למתקדמים. הבסיס המשותף לתלמידים ברמות השונות נבנה באמצעות הצגתם של מספר עקרונות כתיבה חדשים לכולם, תרגול אמצעים נבחרים והתנסות במגוון תרגילי כתיבה.
מטרת הסדנה להכניס את המשתתפים אל אחורי-הקלעים של הכתיבה, כדי לגלות  איך עובד היוצר. התלמידים מתנסים בכתיבה מעשית ובוחנים לא "למה התכוון המשורר" אלא "איך עשה את זה."
המבט מבִּפנים, תוך כדי עשייה, שיח ומשוב, מיועד לקדם את כתיבתו האישית של כל תלמיד וחשוב לא פחות –  להקנות לו, כמוֹרה לעתיד, דרכים מקוריות להתמודד עם שירה ודרכי גישה יצירתיות להוראתה.

מטרות הקורס

 • פיתוח הזיקה בין עולמו הפנימי של הכותב לשפה וליצירה.

 • קידום המשתתפים בכתיבתם באמצעות התנסות בכתיבה מעשית, הקניית כלים ושכלולם, תרגול אמצעים, טכניקות ו"תכסיסים".

 • יצירת דיאלוג פואטי עם שירים נבחרים מז'אנרים, זרמים וסגנונות שונים כך שהמשתתפים יוכלו ללמוד ממיטב היצירה הנכתבת בזמן אמת ע"י משוררים בני זמננו, בארץ ובעולם.


נושאי הקורס

 • האני המדבֵּר בשיר 

 • התמונה, הדימוי והמטפורה 

 • קומוניקטיביות בשירה

 • המבנה הוא זמן השיר

 • אמת ושקר בשירה

 • סוד הצמצום: מילה אחת טובה מעשר מילים;  
 • השראה: אני מחכה לעצמי.
Footer Mobile