יום שני מחוננים (כיתות ג') – תקצירי קורסים ​

פיזיקה חווייתית 
נועם כהן

בקורס זה נפגוש תופעות פיזיקליות שהן חלק בלתי נפרד מחיי היום יום שלנו, קולות ומראות שנמצאים סביבנו ושאיננו מבחינים בהם בדרך כלל. נגלה שניתן לחקור ולערוך ניסויים בכל מקום: בטבע, במעבדה וגם בבית.
מתוך סקרנות, הקשבה ועבודת צוות נחקור את הקול (אקוסטיקה), את האור (אופטיקה), ואת הכוחות המסתוריים של המגנטיות והחשמל. נגלה ששאלות טובות מובילות אותנו לעיתים קרובות לעוד הרבה שאלות אחרות, מפתיעות לא פחות ולמקומות ולגילויים בלתי צפויים. נערוך ניסויים, משחקים והדגמות, דרכן נחווה ונלמד באופן חוויתי.

​יסודות הצילום 
קארן גרינברג

ילדים בגילאים שונים סקרנים מטבעם ומתבוננים בסביבתם בדרכים שונות. בקורס זה ניקח את הסקרנות והראייה המיוחדת הזו של סיטואציות סביבתיות וחברתיות, ונעבוד עמן דרך הצילום. 
מה נלמד בקורס? הכרת האייפד של  אפל, עבודה  באפליקציה PICOLLAGE; עבודה בדרייב של גוגל ליצירת פלייליסט משותף של תוצרים; אפליקציות I MOVIE , STOP MOTION ; עריכת סרטונים; סאונד אפקט; מוסיקה לסרטים; פסקול; אנימציה; שיתוף התמונות והסרטונים עם חברי משפחה; הטמעת היפר קישור לתמונה; תולדות התקשורת: ''מהאדם הקדמון לאדם-מכונה'', ''באוויר, בים וביבשה''- העברת מסרים, קידוד ושפת מרגלים.

​מתמטיקה מתוכנתת 
יעל אברמסון 

המחשבים נשענים על עולם המתמטיקה. 
בקורס נלמד על הקשר בין מתמטיקה למחשבים, נבין מושגים מתמטיים בעזרת תכנות פשוט, ניצור תסריטים ומשחקים בעזרת התכנות .
מה נלמד?
  • ​מה היא זווית חיצונית? 
  • מה היא מערכת צירים? 
  • איך מציירים מצולעים בעזרת תכנות?

זואולוגיה
ד"ר מרווה שמואלי

בקורס נגלה את נפלאות הטבע - חקירה ומפגש עם מגוון של בעלי-חיים – במעבדה, באקווריום בפינת החי ובגן הבוטני – איך התחילו החיים הראשונים ואיך הם הובילו להתפתחות ועושר כפי שניתן לראות בעבר ובהווה. נחזיק בעלי-חיים ונכיר אותם בתכונות ובהכרות אישית עם קבוצות שונות של בעלי-חיים – בים ביבשה ובאוויר. 

​אמנות  ושיח 
עינת בוסי ודנה קלע 

היצירתיות, שהיא היכולת לברוא עולם, קיימת בכל ילד מינקות. בהינתן המרחב המתאים, יכולת זו תצמח ותשלח ענפים אל כל תחומי חייו. סדנת האמנות מאפשרת לכל ילד לפתח את סקרנותו הטבעית ומהווה מרחב יצירה בטוח ובלתי שיפוטי, בו יביא לידי ביטוי מעולמו הפנימי. 
במהלך הקורס ניחשף לאמנים מרתקים ומגוונים מתקופות שונות, נתבונן ונחקור את עבודותיהם וניצור בעקבותיהם בחומרים שונים ומגוונים. נלמד למצוא בתוכנו ובחוץ את ההשראה שלנו וניצור מתוכה. 
נפתח חשיבה יצירתית באמצעות משחק ותרגילי יצירה, תוך עניין והנאה. נכין יחד מחברת סקיצות, בתוכה נוכל ליצור בהנאה וחופשיות כבתוך מרחב אישי ובטוח לניסוי ותהייה/טעייה. 
לאורך הקורס יושם דגש על תרגול כישורים חברתיים של שיתופי פעולה ועבודה בקבוצה, כמו גם על התמודדות עם תסכול ובקורת עצמית שעלולות להיווצר בתהליך היצירה. עד סוף הקורס אולי נבין שאמנות זה לא בדיוק מה שחשבנו..

​ארכיאולוגיה למתחילים 
שרה לוין 

כיצד עובד ארכיאולוג? האם אנחנו צריכים ארכיאולוגיה, ולמה? כיצד חי האדם הקדמון? מה הן 'גולגולות מכוירות'? איך נראה ספא בתקופה הרומאית? מה היה הנשק הכבד של הצלבנים? 
כל השאלות הללו ועוד רבות אחרות יקבלו מענה בקורס 'ארכיאולוגיה'. 
תוך כדי כך, נתבונן בחפצים עתיקים שהקדמונים לנו יצרו, נשמע סיפורים, נכיר תגליות מרעישות ששינו את ההיסטוריה ונציץ במטמונים שהוחבאו ונתגלו. נדבר אודות גיבורים, תרבויות עתיקות ואוצרות אבודים.
בעזרת מצגות, שיחות, ויצירות משלנו נספר את סיפורם של האנשים שחיו כאן בעת העתיקה, ושלנו עצמנו.​​
Footer Mobile