טופס פנייה - דסקטופ

שאלות ותשובות

איילה, בוגרת המסלול:
היופי העצום במסע הלימודים הוא היכולת לנוע בגמישות וברגישות בין המסע הקבוצתי המגבש לבין המסע האישי. כשנה לאחר סיום התכנית, השתלבתי במקומות עבודה שונים (מעונות רב-תכליתיים, פנימיות-נוער, בי"ח פסיכיאטרי), ואני מרגישה כי הצטיידתי במטען חשוב לדרך".

אלון, בוגר המסלול:
"בתוכנית למדתי לא רק על עולם הטיפול ועולם בעלי החיים, אלא הרבה על עצמי. הרגשתי שתוכנית הלימודים גורמת לי לשאול שאלות רבות ולעבור תהליך אישי ופנימי בדרך להיות מטפל יותר טוב.
התוכנית פתחה בפניי גישות רבות של טיפול ומקום רב למצוא מבניהן מהי הגישה המתאימה לי".

רוני, בוגרת המסלול:
"עבורי תוכנית הלימודים חידדה ופיתחה יכולות התבוננות, גמישות מחשבתית ורצון עז ללמידה מתמדת. כל אלו מאפשרים לי כיום המשך צמיחה מקצועית ואישית".

מדובר בשאלה אתית שחייבת להישאל על ידי כל מי שמתעניין ועוסק בתחום.
תחום טיפולי זה בעל עוצמות טיפוליות מדהימות אבל פעמים רבות הוא מתבצע תחת ניצול ושימוש בחיה לטובת האדם. בעלי חיים רבים בפינות חי מנוצלים ולא חיים באופן ראוי שמאפשר להם לממש את צרכיהם.
התפיסה הרווחת היא לדוגמא שאם ילד רוצה להרים עכשיו גור ארנבון וללטף אותו כדי להרגע אז אין שום מניעה לכך. הארנבון זו החיה שלרוב הכי מנוצלת בפינות החי. אנחנו מאמינות ויודעות שניתן לטפל בראייה אחרת! לפי התכנית פורצת הדרך שלנו באורנים, אין די בשאיפה למזער את הפגיעה בבעלי-החיים, כמקובל בתוכניות אחרות המשלבות בעלי-חיים בפסיכותרפיה, אלא יש להימנע מלשלב בעלי-חיים אלא אם הם עצמם ייצאו נשכרים ממפגש זה.
התוכנית באורנים מציבה את טובתם של בעלי-החיים המשתתפים בטיפולים במקום גבוה הרבה יותר מן המקובל במסגרות ההכשרה המקצועית המקבילות בישראל ובעולם. המודל החדשני של התכנית מתבסס על ראייה של טיפול הדדי בין בני אדם לבין בעלי חיים. לשם קידום המודל, אנחנו מובילות שינוי בפינות חי רבות בארץ, יצרנו מקומות בלעדיים להתנסות מעשית עבור הסטודנטים כגון פרקטיקום במקלטים לשיקום ולהצלה של בעלי חיים ופרקטיקום ייחודי של עבודה עם כלבים נטושים.
בתכנית תלמדו לעומק את המודל ההדדי ותבינו כיצד ניתן להיעזר בבעלי החיים בטיפול רגשי ולקדם במקביל את הטיפול בחיות עצמן. אנו מאמינות כי לתחום טיפולי זה אין זכות קיום ללא שינוי תפיסתי עמוק שנדרש כיום בארץ ובעולם.
טיפול רגשי במודל של טיפול הדדי – יש חיה כזאת!!

אם אתה רוצה באמת לטפל בנפש של אדם אחר אין קיצורי דרך!!
להיות מטפל רגשי זו אחריות כבדה ולהיות מטפל רגשי שמשלב עוד יצורים חיים בטיפול זו אחריות גדולה יותר!
פעמים רבות מגיעים אלינו לתכנית אנשים שסיימו מסלולים מקוצרים ומבקשים להתחיל את הדרך מחדש מתוך הבנה כי אין להם את הכלים והיכולת המקצועית באמת לטפל באנשים.
כל מי שחולם להעניק טיפול רגשי חייב לקחת בחשבון שיש לו מסע ארוך לעבור, מסע משנה חיים שדורש למידה של שפה מקצועית ופיתוח של חשיבה דינמית מעמיקה. המסע הזה דורש ממך ללכת עד הסוף!


בוגרי התכניות התלת שנתיות הינם היחידים אשר מוכרים על ידי איגוד מ.ר.ח.ב - האיגוד הישראלי לטיפול רגשי הנעזר בבעלי חיים.ועל ידי ISAAT  - האיגוד הבינלאומי לטיפול הנעזר בבעלי חיים.

רק בוגרים אלו יכולים להשתלב ולעבוד כמטפלים רגשיים במוסדות טיפוליים מקצועיים כגון פנימיות, מרכזי הורים ילדים של משרד הרווחה, קופות חולים ועוד.
רק בוגרים אלו אשר סיימו לימודי תואר ראשון לפחות ולמדו במשך שלוש שנים נוספות לימודי טיפול רגשי יכולים להציע טיפול רגשי מקיף ומקצועי – כיום הורים רבים שפונים לטיפול מבינים את ההבדל ומחפשים כמובן את המטפלים הללו שיוכלו לתת מענה טיפולי מקיף לילדיהם וללוות גם את ההורים בתהליך משמעותי.
רק בוגרים אלו אשר עשו את הדרך המקיפה, יכולים להציע בהמשך הדרך המקצועית שלהם טיפול רגשי בקליניקה, לטפל ולהבין לעומק את נפש האדם. כיום בארץ, עדיין לא מוסדר חוק הפסיכותרפיה וכל אחד יכול להציע שירותי טיפול, אך השאלה היא מה אתם רוצים להיות? אם אתם חולמים להיות מטפלים רגשיים ומקצועיים שבאמת יכולים לעמוד מאחורי העשייה שלכם בגאווה, עליכם לבחור בדרך הארוכה וללכת עד הסוף!

 • התכנית באורנים היא היחידה בארץ המשלבת לימודי פסיכותרפיה בעזרת בעלי חיים. קורסים רבים הם בעלי אופי סדנאי שיאפשר לכם להכיר את עצמכם לעומק ולכן יום הלימודים הוא ארוך, אין חצאי ימים ואין למידה מרחוק. המטרה היא לפתח אתכם כאנשי טיפול בעלי ראייה דינמית ומעמיקה הן כלפי עצמכם, והן כלפי המטופלים שלכם ובעלי החיים שעמם תעבדו.  
 • תרגישו את ההבדל מהרגע הראשון בראיונות הקבלה  - התכנית באורנים מחפשת אנשים בעלי תואר ראשון לפחות ובעלי אישיות טיפולית. על מנת לדעת האם אתם מתאימים לתכנית שלנו אנחנו מקיימות ראיון עומק שיאפשר לנו להכיר אתכם ולכם להכיר את רכזות התכנית ואת סגנון הלימודים של התכנית.
 • רכזות התכנית וצוות ההוראה - תכנית ייחודית זו נבנתה ומרוכזת על ידי פסיכולוגיות מומחיות לטיפול הנעזר בבעלי חיים, אשר עוסקות בפועל בטיפול, בהדרכה ובהוראה בתחום, לאורך שנים רבות. צוות המרצים בתוכנית מורכב מבכירי המרצים בארץ, ומשלב ידע מקצועי לצד יחס אישי.
 • התכנית היחידה בארץ אשר חרטה על דגלה את רווחת בעלי החיים ודוגלת במודל של טיפול הדדי והיעזרות בבעלי חיים בעלי נטייה ורצון להתקשרות אנושית. בואו להיות חלק מהמהפכה ותובילו את התפיסה כי טיפול רגשי אמיתי יכול להתבצע רק מתוך קשר הדדי בין בני אדם לבעלי חיים – קשר הרואה את בעל החיים כסובייקט.
 • עבודה בתחום - בוגרי התכנית משתלבים בעבודה במגוון מקומות כגון מרכזים טיפוליים, מרכזי הורים-ילדים של הרווחה, פנימיות, בתי כלא ובתי ספר. בשנים האחרונות נפתחים יותר ויותר מקומות עבודות, אשר מכירים בתרומה העצומה של תחום זה ומבקשים ולהעסיק דווקא את בוגרי אורנים. חשוב לדעת שיש עבודה במקצוע!! בוגרי התכנית שלנו מוצאים עבודות רציניות והשכר נע בתחילת הדרך בין 50-100 שקלים לשעה.
 • שנת התמחות - משך הלימודים הוא 3 שנים והשנה השלישית הינה שנת התמחות שבה הסטודנט יוכל להמשיך לצבור את שעות ההתנסות המעשית במקומות ציבוריים שיאושרו על ידי רכזות התכנית ולקבל שכר, תחת ליווי מקצועי והדרכה אינטנסיבית של התכנית. אפשרות העסקה בתשלום בשנה ג' הינה באחריות הסטודנט. במידה ולא תיפתח עבורו הזדמנות שכזו, הוא ימשיך את שעות ההתנסות כרגיל במסגרת ההכשרה המעשית.
 • התוכנית נותנת דגש ייחודי לעבודה טיפולית בעזרת כלבים, מתוך אמונתנו כי עבודה טיפולית הנעזרת בכלבים מגלמת בתוכה יתרונות ייחודיים לכל אחד משלושת הגורמים המעורבים בטיפול, שלא מתאפשרים בעבודה עם בעלי חיים אחרים.  התכנית הינה היחידה בארץ אשר מספקת בתוך מערכת השיעורים שני קורסים בנושא זה.
 • הפרקטיקום בתכנית מוקפד ומלווה באופן אישי:
 • הפרקטיקום מתבצע במספר מודלים: היעזרות בכלב האישי של הסטודנט, היעזרות בכלבים נטושים מכלביות, עבודה במרחבים של טיפול הדדי.
 • הסטודנט יקבל ליווי אישי על ידי רכזת הפרקטיקום – משלב מציאת המקום ולכל אורך ההתנסות.
 • סגל התכנית בוחר ומאשר את מדריכי הפרקטיקום. כל המדריכים הם מטפלים בכירים ומוסמכים, בעלי ניסיון קליני וניסיון בהדרכה, ועומדים בדרישות איגוד מ.ר.ח.ב.
 • מסיימי התכנית בהצלחה יהיו זכאים לקבלת תעודה של מטפל רגשי הנעזר בבעלי חיים במודל של טיפול הדדי, מטעם מכללת אורנים.

נשמח לענות על שאלה זו בשני חלקים
1- אם את רוצה באמת לטפל בנפש של אדם אחר אין קיצורי דרך! להיות מטפל רגשי זו אחריות כבדה ולהיות מטפל רגשי שמשלב עוד יצורים חיים בטיפול זו אחריות גדולה יותר!. במסלולים המקוצרים לא ניתן לספק את תהליך ההתפתחות והכלים המקצועיים הנדרשים כדי להעניק טיפול רגשי ראוי.  
רק בוגרים אשר סיימו לימודי תואר ראשון לפחות ולמדו במשך שלוש שנים נוספות לימודי טיפול רגשי יכולים להציע טיפול רגשי. כיום בארץ, עדיין לא מוסדר חוק הפסיכותרפיה וכל אחד יכול להציע שירותי טיפול, אך השאלה היא מה אתם רוצים להיות? אם אתם חולמים להיות מטפלים רגשיים ומקצועיים שבאמת יכולים לעמוד מאחורי העשייה שלכם בגאווה, עליכם לבחור בדרך הארוכה וללכת עד הסוף!  

2- תפיסת העולם שלנו לגבי טיפול בעזרת כלבים אינה מושתת על אילוף הכלב ובחירת הגזע האידיאלי שישמח את המטופל. בטיפול רגשי אמיתי נכון לעמת גם עם תסכול, דחייה ודחיית סיפוקים ולכן דווקא כלב שלא תמיד נענה וכלב שלעיתים חושש להיקשר, יכול לשרת את הטיפול בצורה טובה יותר. אנחנו דוגלים בעבודה עם כלבים מעורבים, כלבים שאומצו ויש להם לעיתים סיפור חיים מורכב בדיוק כמו למטופלים שלנו. הכלב לא צריך לעבור אילוף כדי להצטרף לטיפול רגשי ומטפל רגשי אינו צריך להיות מאלף. לא לשם זה התכנסנו. המטפל צריך להכיר כלבים לעומק, להבין את שפתם, להבין מה הם מייצגים בחדר הטיפולים וגם כמובן לדעת לספק לכלב ולמטופל סביבה בטוחה.


חשוב להבין שבטיפול רגשי הנעזר בכלבים, ה"כלי" המשמעותי ביותר ליצירת שינוי אצל המטופל הוא קודם כל המטפל והקשר הטיפולי הנוצר. הכלב מהווה קו - תפיסט משמעותי בתוך התהליך הטיפולי כולו - מהווה גשר לקשר עם המטופל, כר נרחב להשלכות, בסיס לאמון ועוד, בעוד שבכלבנות טיפולית ה"כלי" העיקרי הוא הכלב והפעילויות השונות הנעשות אתו.   

Footer Mobile