טופס נייח

סגל אקדמי

משה שנר  
פרופ' משה שנר

ראש החוגים להיסטוריה ומחשבת ישראל

אתר אישי  |  בלוג אישי  |  פייסבוק

חוקר ומורה בתחומי ההיסטוריה, הפילוסופיה והמחשבה היהודית המודרנית. עוסק בשאלות של תרבות וזהות, הקיבוץ כמערכת חיים טוטאלית, וחינוך בעקבות השואה.  מוביל סמינרים לתלמידי אורנים בפולין וליטא וחבר בוועד המנהל של מוזיאון השואה והמרד על שם יצחק קצנלסון.
ד"ר שנר מדגיש את חשיבות השיחה הבינאישית הגלויה והמעורבת בעשייה החינוכית, מתוך אמונה שמחנכים צריכים להיות אנשים בעלי דעה, גם בענייני חברה ופוליטיקה, ועם קלסתר פנים גלוי גם בעולם האינטרנטי.

ד"ר שנר מפרסם ספרים, מחקרים, מסות ומאמרים פובליציסטיים בבמות שונות בנושאים אקטואליים כמו גם בסוגיות פילוסופיות בבמות שונות וכן בבלוג שלו. בין פרסומיו: לאינטרנט נולד: רוחו של האדם בעולם שנפרצו גבולותיו; יאנוש קורצ'אק ויצחק קצנלסון: שני מחנכים בתהומות ההיסטוריה; בראשית הייתה השואה במסדרת זו אני– אתם מוזמנים להצטרף.דר יאיר בוימל  
ד"ר יאיר בוימל

מרצה בכיר

ד"ר בוימל שמש בעבר כראש החוגים להיסטוריה.
את כל תאריו האקדמיים השלים ד"ר בוימל בחוג להיסטוריה של המזה"ת, באונ. חיפה.
התמחותו האקדמית היא מדיניות הממסד הישראלי כלפי האזרחים ערבים בישראל.
ספרו "צל כחול לבן" ומאמריו בנושא הוכיחו כי לממסד הישראלי היתה מדיניות סדורה בנושא עיצוב מיקומו המודר של המיעוט הערבי במדינה היהודית. מדיניות זו כמעט ולא השתנתה עד היום.


ספרו האחרון

צל כחול לבן
דר רותי גרטווגן  
ד"ר רותי גרטווגן

מרצה בכירה

מרצה בכירה, היסטוריונית וארכיאולוגית (ימית ויבשתית) העוסקת בים התיכון, הים השחור ובארצות והתרבויות הסובבות אותם והסביבה הקשורה בהם, מסוף העת העתיקה/התקופה הביזנטית ועד תקופת הרנסנס.
סיימה תואר ראשון ושני באוניברסיטת חיפה ותואר שלישי באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת ונציה. חברה בכמה ארגונים מקצועיים העוסקים בהיסטוריה ימית, ניהלה כמה וכמה מבצעי חפירות ארכיאולוגיות בארץ מעל ומתחת למים, חתומה על ארבעה ספרים ועל עשרות מאמרים.
תחומי עיסוקי במחקר וההוראה הם:
ונציה בימה"ב והרנסנס המוקדם והאימפריה הימית שלה; גינואה בימה"ב והרנסנס המוקדם; האימפריה הביזנטית בים התיכון והשחור; היסטוריה ימית וארכיאולוגיה ימית בים התיכון בתקופות: הביזנטית, ימה"ב והרנסנס המוקדם בהדגש על: מסחר, לוחמה ימית, פירטיות, ניווט, נמלים וערי נמל, אוניות וטכנולוגיה של בניית כלי שייט.  ב-12 השנים האחרונות אני עוסקת גם בסביבה הימית ובהיסטוריה האקולוגית  של הים התיכון והים השחור.

פרופסור אודי מנור  
פרופ' אודי (אהוד) מנור

מרצה בכיר 

תחום העניין המרכזי שלי הוא היסטוריה פוליטית של העם היהודי בעת החדשה, עם דגש מיוחד על המאה ה-20, תקופת המנדט, ועשוריה הראשונים של המדינה.
המבט הפוליטי בו אני נוקט מחפש קשרים בין הממשק החברתי-כלכלי ובין המדיני-בטחוני, תוך מאמץ לחדור מבעד לערפל הקלישאות הרווח בשיח הציבורי ולמרבה הצער גם האקדמי, הממיין את המציאות המורכבת על פי 'ימין-שמאל', 'דתיים-חילוניים', 'יהודים-ערבים', 'סוציאליזם-קפיטליזם' ועוד.
במקום זאת מנסה ההיסטוריה הפוליטית לבחון פער בין מלים למעשים ובין אידיאולוגיה למדינאות על פי צמתי הכרעה כאלו ואחרים.
צורת הסתכלות היסטורית זו באה לידי ביטוי בשורת פרסומים, ביניהם הספרים 'עיתון למען האנושות' (2008), 'לעשות שלום עם הפלסטינים' (2012) ו'יגאל אלון –ביוגרפיה פוליטית 1980-1949' (2016). כמו כן ראו אור עשרות מאמרים בנושאים אלו, בעברית, באנגלית ובספרדית. את תפיסת עולמי כאזרח, כהיסטוריון וכמחנך כינסתי בספרי 'השקפה אופטימית' (2014).
נושאים אלו אני מלמד בקורסי מבוא ובחירה, ביניהם למשל 'מבוא לעת החדשה', 'הרעיון הדמוקרטי', 'כלכלה והיסטוריה', 'תולדות הישוב היהודי בא"י', 'תולדות מדינת ישראל 1995-1949', 'אמנות ההיסטוריון' ועוד.


ספרו האחרון
סינטזה של הארועים המדיניים המרכזיים הקשורים למלחמת ששת הימים
רונה יונה  
ד"ר רונה יונה

מרצה
בעלת תואר שלישי בהיסטוריה של עם ישראל מאוניברסיטת תל אביב, תואר שני מהאוניברסיטה העברית בהיסטוריה כללית, ותואר ראשון מהעברית בהיסטוריה (בוגרת תוכנית המצטיינים), ובסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. ספרה על התנועה החלוצית בפולין עתיד לראות אור בהוצאת מאגנס. מחקריה בוחנים את היהדות המודרנית, הציונות וישראל. בתואר השני עסקה רונה בספרות המחתרתית של האנוסים המוסלמים בספרד הנוצרית.
רונה היא עורכת כתב העת "ישראל" לחקר תולדות הציונות וישראל באוניברסיטת תל אביב.

ירון ג'אן  
ד"ר ירון ג'אן

מרצה
מלמד בחוג להיסטוריה וכן במחלקה לתקשורת ובמחלקה ללימודים רב תחומיים במכללת ספיר שבנגב. הוא משמש גם כמנחה ומדריך באוניברסיטה הפתוחה וחבר העמותה לתולדות העיר חיפה.
מחקריו של ירון עוסקים בניתוח יחסי הגומלין המורכבים בין היחיד ועולמו במאה העשרים באמצעות שימוש בשיטות חקר מתחום ההיסטוריה של החושים והרגשות. גישתו החינוכית של ירון נשענת על הרצון להנגיש את הידע ההיסטורי לקהלים רחבים תוך מתן דגש רב על הוראה והענקת כלים להבנת העבר והשפעותיו על מציאות חיינו בהווה. מחקרו של ירון ג'אן על הקשר בין סאונד ופוליטיקה בגרמניה במאה העשרים ראה אור כספר בשנת 2011 במסגרת סדרת הפרסומים של מכון קבנר-מינרווה להיסטוריה גרמנית שבאוניברסיטה העברית. מחקרו על שאלת הפליטים וחדלי האזרחות באירופה שבין שתי מלחמות העולם עתיד לראות אור בקרוב כספר בהוצאה האקדמית של Vandenhoeck und Ruprecht.

ד"ר אבי קדיש  
ד"ר אבי קדיש

מרצה
בעל תואר שלישי במחשבת ישראל מאונ' חיפה, תואר שני במקרא ותואר שני בחינוך מ'ישיבה יוניברסיטי' (YU) בניו יורק.
מלמד בחוג להיסטוריה ובחוג למקרא במכללת אורנים. מחקריו בוחנים את תורתו הרציונליסטית וההלכתית של הרמב"ם מול הביקורת האנטי-שכלתנית שיצא נגד מחשבתו וכתביו, וכן את ספרות המוסר והאתיקה של התקופה.
בחוג להיסטוריה הוא מלמד את תולדות עם ישראל בדגש על היצירה הרוחנית מחז"ל ועד סוף ימי הביניים, וכן על המפגש ועל העימות בין יהודים ונוצרים ומוסלמים כפי שהם משתקפים בחיים ובפרשנות.
בחוג למקרא הוא מלמד קורס מבוא לפרשנות המסורתית על מקרא מחז"ל ועד התקופה המודרנית.
פרסם ספר עיוני-חינוכי: "בין קבע לכוונה בתפילה היהודית".
בין מחקריו האחרונים: "תורות העיקרים לאחר הרמב"ם: סמנטיקה או משמעות?", "ספר המידות: אור חדש מכתבי־היד".
ד"ר קדיש פעיל בנושאים אקטואליים הקשורים לזרמים ביהדות זמננו, דת ומדינה, והשיח הבין-דתי במדינת ישראל.

דר ליאורה גולדמן  
ד"ר ליאורה גולדמן

מרצה בכירה

בעלת תואר ראשון בארכיאולוגיה ותולדות ישראל מהאוניברסיטה העברית, ותואר שני ושלישי מאוניברסיטת חיפה, בהם התמחתה בספרות בית שני ובעיקר במגילות קומראן. את כולם סיימה בהצטיינות. ב-2014 פרסמה ספר משותף עם אריאל פלדמן בשם Scripture and Interpretation: Qumran Texts that Rework the Bible. בקרוב יצא ספרה המבוסס על עבודת הדוקטורט, "המחזיקים במצוות אל". עובדת על ספר נוסף העוסק בחיבור הארמי "חזונות עמרם". מלמדת קורסים שונים העוסקים במקרא, מגילות קומראן ותולדות בית שני בחוגים למקרא והיסטוריה באורנים ובאוניברסיטת חיפה.  


ספרה האחרון

המחזיקים במצוות אל
 דר ישראל קורן  
ד"ר ישראל קורן

מרצה בכיר

מרצה בכיר למחשבת ישראל (מדעי היהדות) במכללת "אורנים".
מלמד בחוג להיסטוריה ב"אורנים".
במחשבת ישראל עוסק במיוחד בקבלה וחסידות ובהגות יהודית מיסטית במאה העשרים. בחוג להיסטוריה מלמד על הפולמוס היהודי-נוצרי בעת העתיקה ובימי הביניים והיסטוריה של עם ישראל בימי הביניים. בפקולטה לחינוך מלמד מחשבת החינוך ודידקטיקה והכרת תכניות לימודי להכשרת במחשבת ישראל.

פרסם ספר על הגותו המיסטית המוקדמת והמאוחרת של מרטין בובר ועל השפעת תורות החסידות על מחשבתו: "המסתורין של הארץ - מיסטיקה וחסידות בהגותו של מרטין בובר"

פרסם ספר לימוד במחשבת ישראל לחטיבה העליונה בבתי הספר הממלכתיים: "משבר האמונה בעת החדשה". ספר הלימוד מציג את תהליכי החילון שחלו בעם היהודי במאות השנים האחרונות ואת התמודדותם הרעיונית של הוגי דעות יהודיים עם תהליכים אלו בניסיון לחדש את האמונה ואת המחשבה הדתית.
לימד כמרצה אורח באוניברסיטאות: ייל, קווינס קולג', אוניברסיטת פוטסדם ואוניברסיטת ממפיס.

ספרו האחרון
סקירת-ספרו-של-ישראל-קורן
דף מאמרים של ד"ר ישראל קורן

רונית כרמלי  
ד"ר רונית כרמלי

מרצה

מורה להיסטוריה ומדריכת סטודנטים להוראת היסטוריה בעבר, כיום מכשירה סטודנטים להוראת היסטוריה ומלמדת דידקטיקה של היסטוריה. בעלת תואר שלישי מהחוג ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת חיפה.
באורנים שימשה כמדריכה פדגוגית וכמלווה דידקטית בהיסטוריה, במסגרת הכשרת המורים לבית הספר העל-יסודי, בתואר הראשון ובתואר השני.
מלמדת בפקולטה לחינוך ובחוג להיסטוריה. חברה בפורומים שונים שעוסקים בחקר תנועת העבודה והקיבוץ, בחינוך הקיבוצי, בחינוך היסטורי ובפיתוח חלופות לשיטות ההוראה המסורתיות. 

ד"ר רונית כרמלי מהחוג להיסטוריה באורנים, בראיון על סוגיית הפוליגמיה בקרב המורמונים , העולם הזה עם מואב ורדי, כאן 11

ויקי מליכסון  
ד"ר ויקי מליכסון

מרצה

היסטוריונית של ימי הביניים. ד"ר ויקי מליכסון בוגרת המחלקה להיסטוריה כללית באוניברסיטת בר-אילן, שם למדה את שלושת תאריה. סיימה את התואר הראשון והשני בהצטיינות, וזכתה במלגת הנשיא בתואר השלישי. הן עבודת התזה לתואר השני והן הדוקטורט שלה הוקדשו להיסטוריה לגלית של ימי הביניים המוקדמים ודנו בחוק, במנהג ובהליך המשפטי. בעבודת התזה לתואר השני בחנה החוקרת את קטעי חקיקה של קרל הגדול המכוונים לעמים השונים באימפריה שלו. נושא עבודת הדוקטור היה: "עונש המוות בימי הביניים המוקדמים ((900-500: תיאולוגיה, חקיקה וביצוע". כיום עיקר מחקרה דן בחוק, בפרוצדורה ובראיה המשפטית של ימי הביניים המוקדמים.

מאמרה האחרון

Footer Mobile