Contact Form

עדכונים מהשטח

בונים מנהיגות בתנועת המושבים
תנועת המושבים מכשירה את מנהיגות העתיד במושבי הדרום.
20 מבני המושבים בדרום הארץ, משתתפים בקורס פיתוח מנהיגות בדגש תרבות יהודית וישראלית.
המטרה היא לחזק את הזהות המקומית, הגאווה והשייכות למושבים ולתרבות היהודית ישראלית.
במסגרת זו נבנית הקבוצה כחבורת משימה שמטרתה קידום קהילה וקהילתיות במושבים. נרכשים כלים ומיומנויות, נצבר ידע ונרקמים קשרים.
את ההכשרה מנחות כצוות, מלווה מתנועת המושבים בדגש נושאי תרבות יהודית ישראלית ומנחת בינוי קהילה ממרכז שדמות למנהיגות בקהילה.

על קהילה, טכנולוגיה ומה שביניהן
מפגש רב מגזרי מרתק בין בעלי מקצוע מתחום הקהילה לאנשי טכנולוגיה התקיים הבוקר בטכניון.
המפגש, פרי יוזמה של שדמות, המרכז למנהיגות בקהילה במכללת אורנים, בשיתוף המרכז להנדסה גלובלית בטכניון, כלל שולחנות עגולים בהשתתפות אנשי סגל מהטכניון, צוות שדמות וגשר לעתיד ממרכז ק.מ.ה באורנים, ונציגים של ארגוני חברה אזרחית, עיריית חיפה ומשרדי ממשלה. הדיון המרתק התמקד בפערי השיח והשפה בין העולמות והדרכים לצמצומם, תוך התייחסות לערכים, לתפקידה של האקדמיה בחינוך, לדרכי פעולה ועוד.
המשתתפים ציינו את הערך של המפגש הבלתי אמצעי ואת הצורך בהמשך ההידברות, תוך שימת דגש על החשיבות של דיוק תוכניות ההכשרה והפעולות בשטח, העמקת שיתופי הפעולה ויצירת שפה משותפת.
הדיון הונחה על ידי צוות שדמות ובסיומו נותרו שאלות פתוחות רבות, שידונו במפגשים עתידיים.

מה בין קהילה לרלב"ד?
שדמות הוזמנה להרצות בכנס של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים (רלב"ד), בנושא ניהול שותפויות אסטרטגיות ושימוש בפעולות קהילתיות, מתוך הבנת כוחו של המרחב הקהילתי בשינוי דפוסי התנהגות בקרב התושבים וייצור שותפויות בין בעלי עניין. הכנס, בו לקחו חלק כ-80 מנהלי מטות בטיחות, עסק בהבדל שבין הגדרה ותפיסת תפקיד, במיפוי שותפויות מבוססות חזון וביצירת מערכת מחויבות ואחריות משותפת. המשתתפים הביעו עניין רב בקשר ההדוק שבין תחומים אלה לתחומי פעולתם וקיבלו כלים לשילובם בתוכניות העבודה ברשות.

בחירות למועצות המקומיות – ואיך זה קשור לקהילה
מאת: בת עמי זיידל, מנחת בינוי קהילה בשדמות
ב-30.10.18 יום בחירות למועצות המקומיות.
"מי שמצביע, משפיע!" הוא סלוגן ותיק המתייחס לבחירות לממשלה ואין כמעט אזרח המכבד את עצמו ותופס עצמו כאזרח אחראי, שמחמיץ הזדמנות להשפיע על גורלו וגורל האומה.
בבחירות המקומיות תוכל לראות משום מה את אותם אנשים אחראיים ורציניים נפקדים פעם אחר פעם מעמדת הקלפי.
מובן שאין להם התנגדות עקרונית ואף להיפך, אך יעדיפו אירוע חשוב יותר או טיול משפחתי, ושיסתדרו בלעדיי הפעם ... אפשר לחשוב, כולה ראש מועצה.
באמת?!?! כולה ראש מועצה?!
כל הגורמים המשפיעים ישירות על חייך– מוסדות חינוך, גני משחקים לילדים, פינוי פחי הזבל בשכונה, פיתוח מרכז קניות או תעשיה במועצה, התקנת מסלולי ריצה או רכיבה על אופניים, בניית מעון יום ומרכזי ספורט, סלילת כבישים, פינוי מפגעים בדרך, תאורת רחוב ושמירת הביטחון האישי בישוב, כל היומיום שלך– מוכרע ומתוקצב בשולחן המועצה!
משרד הפנים מעביר תקציב ייעודי למועצה שלך והיא זו המתקצבת כל ישוב לפי גודלו וצרכיו, אך לא מעט גם לפי ביצועי מנהליו.
ניהול קהילה הינו משימה מורכבת ורבת פנים הדורשת הבנה, ידע ויכולות בתחומים רבים.
בעלי תפקידים בישובים, תושבים בעלי רצון, נכונות וכישורים, חסרים לעיתים ניסיון וידע מקצועי או תהליכי ונתקלים בקושי להתמודד עם אתגרים מורכבים. חברי המועצה, פעילי ציבור בעלי רצון טוב, חסרים פעמים רבות את הידע והמיומנויות הרלוונטיים לפעולה קהילתית. הקהילה והקהילתיות הם אלו המשפיעים על תחושת השייכות שלנו ועל הרצון להיות מעורבים, להשפיע ולהיות נוכחים ושותפים מלאים בחיי הישוב.
במועצות רבות קיימת מחלקת ישובים וצמיחה דמוגרפית, הדואגת לחיזוק היכולות הניהוליות והמנהיגותיות בקהילות ומסייעת בתהליכי ביסוס וצמיחה בישובים ובמרחב.
אנו בשדמות מבינים שהכוח טמון בקהילה חזקה ובביסוס שדרת הניהול שלה, על מנת לייעל את תפקוד הקהילה וממשקי העבודה שלה עם המועצה, האמונה על תקצובה השוטף. מתוך כך פיתחה שדמות מודלים להכשרה וליווי של מחלקות הצמיחה במועצות וברשויות וכן תהליכי ליווי והכשרה של חברי מועצה ובעלי תפקידים בישובים.

החברה למתנ"סים – תהליך רב שנתי
במסגרת תהליך רב שנתי, משותף לחברה למתנסי"ם ולשדמות, חודד חזון הארגון כגורם מרכזי בקהילה בכל המרכזים ברחבי הארץ.
לשם מימוש החזון, הוגדר בחברה למתנסים תפקיד של מנחה בינוי קהילה בדרג המחוזי.  תכנית הפעולה כללה מפגשים בדרגים הבינוני והגבוה בארגון. סדנאות מרוכזות, הגדרת שפה משותפת.
הפעולה המשיכה בכתיבה משותפת של תדריכים, בהכשרות וסדנאות בהיקפים משתנים למנהלים במתנסים עצמם. לרכזים ומובילים בחתכים נושאיים.
בימים אלה אנחנו מעבירים הכשרות לדירקטורים במתנסים השונים במטרה להרחיב את השפה הקהילתית למקבלי החלטות הציבורים.
בנוסף מתקיימות סדנאות לבניית הנהלת אגף קהילה כ"חבורת משימה".
עם כניסת מנחים חדשים לתפקיד החדש נדרשת הכשרה מודולרית להקניית מושגים וכלים וליווי אישי הנותן מענה לאתגרים המקומיים ולצרכים האישיים של המנחה.
ההנחיות וההכשרות נעשות על ידי צוות שדמות.
תדריכים שהופקו בתהליך:
מיפוי ואבחון קהילתי
חבורת משימה ככלי לעבודה קהילתית
אירוע בונה קהילה ככלי להגברת קהילתיות

סטודנטים וקהילה – פותחים שנה באקדמיה
מאת: אלה אלכסנדרי, מנהלת שדמות
לפני זמן מה הזדמן לי לפגוש חבורה של 40 סטודנטים מזן מיוחד. 40 סטודנטים שלומדים, חיים ומקימים קהילות בישובים בפרפריה החברתית והגאוגרפית של ישראל. סטודנטים, חילוניים, דתיים, דרוזים, מוסלמים ונוצרים, מכל הארץ שבוחרים להשפיע וליצור עתיד משותף טוב יותר רגע לפני פתיחת שנת הלימודים. סטודנטים בארגון תוצרת הארץ
כגורם מקצועי ואידאולוגי, אנחנו בשדמות ליווינו את התהליך של גיבוש התפישה וההקמה של הארגון המיוחד הזה. כשותפים התווינו יחד את החלום, את המודל לפעולה ואת הקמת קהילות החיים הראשונות, ואנו בשדמות ממשיכים ללוות את הצוות הבכיר והמקסים.
בשיחה שקיימתי עם מנהלי ומנחי קהילות שמחתי לראות את הצמיחה, את ההתלהבות, את הרצון להשפיע, להיות מעורבים ולהרגיש שייכות. שמחתי על ההזדמנות לשיחה פתוחה בנושא קהילה ועירוניות, על הקשר בין התכנון הפיזי לחיים הקהילתיים ועל האפשרות שלהם להשפיע ולהיות מושפעים מהסביבה בה הם חיים.
עם שנת הלימודים האקדמית הנפתחת בימים אלה אני מזמינה את הסטודנטים באשר הם לקחת חלק, להיות שותפים, שייכים ומעורבים בסביבתם. לקחת אחריות, ליצר שנוי, ליצור אדוות של השפעה ולהשתלב עם התושבים הוותיקים בערים ובישובים השונים, ליצירת חדש משותף.
הכותבת היא אלה אלכסנדרי, מנהלת שדמות – העוסקת בפיתוח מנהיגות ובינוי קהילה.

ההון שגדל וגדל ככל שמשתמשים בו יותר
מאת: אלה אלכסנדרי – מנהלת שדמות
אנחנו חיים תמיד בתודעת חסר. תמיד חוששים מלצרוך יותר מידי, מלכלות את המשאבים. וכאשת סביבה וקיימות אני ממש שם... שומרת על המשאבים. מכלכלת בזהירות מעשי.
לכל אחד מאתנו יש הון קטן, הון אנושי – היכולות שלנו. המיומנויות שלנו. החסדים שנולדנו איתם ופיתחנו במהלך חיינו ואנחנו עושים שימוש בהון הזה.
יש הון נוסף, הון קסום – שגדל ככל ששותפים לו יותר אנשים – הון שמשותף לנו ונוצר רק אם נשתף זה את זה. רק אם נשתמש בו יחד, ההון שבונה את העוצמה שלנו כחברה. כאשת קהילה אני בטוחה בכוחו של הקסם ופועלת להרחיבו.
זהו ההון החברתי
הון שנובע מהקשרים שבינינו. מהיכולת לאחד כוחות. משימוש משותף בחוזקות של כל אחד מאתנו. הון לא מוחשי, קשה מאד לכמת אותו ולאחוז בו. קשה לשים עליו סכום כסף, אבל ערכו לא יסולא בפז.
מזהים אותו בעת מצוקה, בימים של קושי. כשבן קהילה עובר תקופה קשה ונחלצים ביום יום לאורך זמן, חברים, שכנים ומכרים לתמוך במזון, בסיוע עם הילדים. לעיתים בממון, לעיתים באוזן קשבת.
רואים אותו בהתמודדות עם משבר משותף. אחד יודע לכתוב, השני מכיר את מי שצריך והשלישי יודע לארגן את הישיבה במהירות ויעילות למשל התמודדות עם תכנית לבניין שיעמיס על השכונה הסובלת מתשתיות חסרות.
מרגישים אותו כששואפים לשפר דבר מה בישוב, בשכונה להתייחס לבית הספר, או לשטח פתוח, אולי לגינה משותפת, או להתנגדות לבניין חדש. האחד מארגן, השני מארח. השלישי מביא ידע מקצועי נדרש, למשל הקמת גינה קהילתית.
הפעולה המשותפת. ההון המשותף טווה קורים חזקים שמשנים עולמות. שמאפשרים לפרט לחוש שייך, משמעותי, בעל יכולת.
ההון הזה כמו פיות נחלש אם לא מאמינים בו ואם לא מטפחים אותו.


יש לנו חדשות בשבילכם!
שדמות והמרחב ליזמות חינוכית-חברתית בק.מ.ה, לוקחים חלק בפרויקט SILICE ליזמות חברתית בינלאומית של האיחוד האירופי.
הפרויקט עוסק בקידום יזמות חברתית במוסדות להשכלה גבוהה ושותפים בו 14 מוסדות אקדמיים בהודו, ישראל, פורטוגל, גרמניה, סקוטלנד וקרואטיה.

מה זה אומר?
במסגרת מפגשים בינלאומיים מתרחשת למידה אינטנסיבית, חלופת ידע ורעיונות ונרקמים חלומות ושותפויות. בחודש אוקטובר נסענו להודו למפגש ניטור עם השותפים שלנו שם, הכרנו חממות ליזמות חברתית וביקרנו במספר יוזמות חברתיות אשר נעשות על-ידי סטודנטים באוניברסיטאות המקומיות.  
בין היוזמות התרגשנו לראות סטודנטים לחקלאות וסביבה מלמדים תושבים לגדל בעצמם גינות ירק, כדי לשפר את התזונה שלהם ולייצר מקור הכנסה נוסף למשפחה. דרך פעולה זו היא מהפכנית עבור הסטודנטים והתושבים בקהילה המקומית.

אנו רואים חשיבות רבה לקיומו של מרחב ליזמות ומרכז למנהיגות בקהילה דווקא בתוך אקדמיה, כמקום של ידע מצטבר, של עיצוב העתיד ואנשי המחר. מרכזים כאלה בתוך מכללת אורנים כמכללה לחינוך, הם מקום מעולה ליוזמה, מצויינות והשפעה על החברה בישראל.

בכל המוסדות האקדמיים השותפים, מתכוננים לתחרות של יוזמות חברתיות שיוצעו על-ידי סטודנטים. הפרס הראשון של התחרות הינו מפגש הכשרה בינלאומי שיתקיים במאי בקרואטיה.
אנחנו סקרנים לראות את היוזמות, לשמוע את הסטודנטים הנרגשים ולהתמלא באנרגיה של התחדשות ושינוי.

מוזמנים לקחת חלק בתחרות ולהצטרף למפגש עם יזמים מאירופה והודו.
פרטים נוספים בקרוב!!!

Footer Mobile