תוכנית הכנס
09:45-08:45: סיור השקת "בשביל אורנים" מיזם לרגל חגיגות ה-70
(התכנסות בשער המכללה)
גב' נועה צורן, מפיקת חגיגות 70 לאורנים
ד''ר טלי גיל-שוורצברג, מובילת המיזם 'בשביל אורנים'
10:15-09:45:
ברכות ופתיחה
(אולם בית הדומי, בית 46) פרופ' עמית שכטר, נשיא אורנים
פרופ' מילה שוורץ, ראשת הרשות למחקר ולהערכה
גב' תמר שיזף, ראשת המרכז לקידום ההוראה
10:30-10:15:
הפסקת קפה
(מַעבר לבניין המחוננים, בית 58)
הוראת המדעים באורנים בשילוב חינוך ל-STEAM בעולם משתנה
יו"ר:
ד"ר מיכל נחשון
כיתה:
301 (הדס)
1. ד"ר יהודה אריאלי ופרופ' אלה פיק:
מסלול מדעי הטבע בעבר ובהווה - בוגרי מחזור 1981/2 מהחוג לביולוגיה במסלול B.Sc של אוניברסיטת חיפה באורנים.2. ד"ר רותי סגל, ד"ר אמירה רום, ד"ר ענת קלמר, ד"ר אסנת אלדר וסטודנטים מהתואר השני בהוראת מדעים ומתמטיקה:
SEL Integrated with STEAM (SIS) באורנים3. ד"ר ראיד מועלם, כראמה בדראן תיתי וטל חכים דרומי:
STEAM במבט קהילתי4. פרופ' יורם גרשמן, ד"ר ראיד מועלם, ד"ר מיכל נחשון וד"ר רותי סגל:
פאנל פנים אל העתיד
סימפוזיון ראשון: אורנים ללא גבולות: פעילות חינוכית בזירה הבינלאומית
יו"ר:
פרופ' דוד מיטלברג
כיתה:
302 (חורש)
1. פרופ' דוד מיטלברג:
הקיבוץ, החוויה הישראלית ועמיות יהודית 1979-2021
2. ג'קי לוי אטיאס ולורי אברמסון:
הכשרת מורים בתפוצות ברוח אורנים
3. ד"ר גייל סוסקין וד"ר אורית דרור:
פרויקט סין: מכללת אורנים
4. ד"ר מולי פלג:
בית ספר הבינלאומי באורנים: אתגרים ומשימות
התואר השני במבט היסטורי: רעיונות ותוכניות
מציגה ויו"ר: פרופ' נעימה ברזל
כיתה: 305 (לוטם)
קבוצת דיון 1:
מחקר - תואר שני במכללה מרובת תרבויות
מנחה: פרופ' לילך לב-ארי.
1. ד''ר איזבל רמדאן:
אמפתיה ונרטיב בין קבוצות קונפליקט במרחב האקדמי בתואר שני במכללת אורנים.
2.
ד''ר רביעה חסיסי-סאבק ופרופ' לילך לב-ארי:
תרומת המפגשים בין יהודים לערבים, במסגרת הלימודים לתואר שני, לתחושת מסוגלות בין-תרבותית.
3. ד''ר רבאח חלבי: סטודנטים ערבים לתואר שני באורנים:
'אנו משאירים את זהותנו מחוץ לשערי המכללה כדי לשמור על אווירה לימודית נוחה'.
קבוצת דיון 2:
מבט קהילתי - מסיימי ומסיימות תואר שני שחוללו שינוי
מנחה: ד"ר חנה קורלנד
כיתה: 303 (ליבנה)
מציגים: גברת מינה קליין, מר דני ירון ומר אוריה גונן
קבוצת דיון 3:
מבט יישומי בתחום ההוראה - מחשבות על שינויים שנעשו ושראוי שייעשו בתואר השני
מנחה: פרופ' משה יצחקי
כיתה: 202 (סחלב)
מציגים: ד''ר סיגל אחיטוב, ד''ר לורה סיגד ופרופ' יעל גילעת
השתקפות עקרונות וערכי החח"ק בעבודות המחקר של סטודנטים ובוגרים בתואר הראשון
יו"ר: ד"ר מרב סולומון אבן חן
כיתה: 203 (מרווה)
הצגת עבודות המחקר של הסטודנטים:
1. גב' אלמוג הללי:
היבטים מגדריים משתנים בחברת הנעורים
2. מר אמיר פילרסקי:
מעורבות חברתית במכללת אורנים
3. גב' אביב וקנין:
ליווי מיטבי של נערים בשנתם האחרונה במסגרת חוץ ביתית
4. גב' מאי מועלם:
סיפור חייהן של נשים שבחרו לעבוד עם נוער בסיכון בפנימיות חוץ-ביתיות
5. גב' חן רותם:
סיפורי חיים של נשים פונדקאיות
למה בכלל ללמד אמנות? - על החשיבות והערך המוסף שבלימודי האמנות בבתי הספר
יו"ר: עודד הירש
כיתה: 306 (ערבה)
1. גב' רחל אהרון וגב' נועה לוין חריף:
אמנות במרחב הקהילתי – פרויקט נוף הגליל
2. גב' עידית שר:
איך משלבים אמנות לתוך שיעורי המקצוע
3. מר וינאי קלנר:
סטודנטיות מלמדות אמנות - בית ספר יסודי 'רימונים' בטבעון כמקרה מבחן
12:15-12:00: הפסקת קפה
"האקדמיה התבלבלה" - על הנכחת היצירה במכללה להכשרת מורים
יו"ר: ד"ר אילת אטינגר
כיתה: 301 (הדס)
משתתפים מציגים: פרופ' יאיר קארו, המשורר פרופ' משה יצחקי, הסופרת והמחזאית ורדה קנול-יהלום, הסופרת דורית פלג, המשוררת יעל גלוברמן.
סימפוזיון שני: אורנים ללא גבולות: אורנים בראי של רב-לשוניות ורב-תרבויות
יו"ר: ד"ר ג'נינה קהן-הורביץ
כיתה: 302 (חורש)
1. ד"ר רחל רביד וד"ר אמיל הלון: חולמי הגליל:
השפעה הפרויקט על רב-תרבותיות ורב-לשוניות בקהילות בגליל ובמכללת אורנים
2. ד"ר רוברטה בל-קליגלר וגב' פאתן תאבאג'ה:
חולמי הגליל: המסע וההשפעה על קהילות בחו"ל
3. ד"ר לודמילה קריבוש:
תחושת שייכות לאורנים בקרב סטודנטים מקבוצות תרבותיות שונות
4. ד"ר סוזן יפה:
האם רב לשוניות מובילה למודעות וסובלנות לאחרים בקמפוס
לכובע שלי ארבע פינות: הגיונות מתנגשים בהכשרה להוראה באורנים
יו"ר: ד"ר ניר מיכאלי
כיתה: 305 (לוטם)
משתתפים מציגים:
1. פרופ' מירה קרניאלי: הכשרה בדגש פדגוגי
2. פרופ' מיכל ראזר: הכשרה בדגש התפתחותי-טיפולי
3. פרופ' יאיר קארו: הכשרה בדגש דיסציפלינארי.
4. ד"ר ניר מיכאלי: הכשרה בדגש חברתי-פוליטי.
השורשים האורנימיים של "הגן העתידי"
יו"ר: ד"ר אורית דרור
כיתה: : 203 (מרווה)
1. ד"ר מירב תורג'מן: על תפיסת "הגן העתידי" ועל קווים מקשרים להגות החינוך לגיל הרך האורנימית
2. גב' הגר לב: "הגן העתידי" - פרשנות אישית של שלוש גננות משתתפות
מציגות: גב' אנואר אל אנואר, גב' יעל ענבר, גב' מורן מוקמאל, גב' זהבית לינדר וגב' דלית שלוש.
הוראת הטבע בטבעיו"ר: ד״ר מיכל (מוקי) גרוס
כיתה: 306 (ערבה)
1. ד"ר מרווה שמואלי וד"ר נירית אסף:
התפיסה החינוכית לטבע שהגו מייסדי ״אורנים״, מרגולין וסגל והרלוונטיות לימינו.2.
למידה חוץ כיתתית באורנים הלכה למעשה (סרטון)
3. עובד גור וד״ר מעיין בורנשטיין:
הגינה האקולוגית כאמצעי לימודי וטיפולי בטבע4. פרופ׳ אורי שיינס וד״ר נורית הוכברג:
נעשה ונשמע בכיתה - לימוד ופעילות שמירת טבע עולמית באמצעות טיים.5. ד״ר שי שפיר, אריאל אפל, רמי זיתוני, ד״ר נירית לביא אלון, פרופ׳ מושיק ענבר:
פאנל בנושא: חסמים ופתרונות ליישום למידה חוץ כיתתית באורנים.
14:50-13:50: ארוחת צהריים
15:50-14:50: מושב ג' - שולחנות עגולים
מהו ייחודה של הוראה אקדמית במוסד להכשרת מורים
מנחות: ד"ר הדס הירש וד"ר אביטל הולדנגרבר
כיתה: 301 (הדס)
הקשר עם הקהילה - מקום המכללה
מנחים: ד"ר דני מירז וד"ר סאוסן עואד-תאברי
כיתה: 302 (חורש)
מחקר והצטיינות אקדמית באורנים
מנחות: ד"ר יעל פויס וד"ר סמדר דולב
כיתה: 305 (לוטם)
תפקיד המכללות בקשר עם מערכות החינוך
מנחות: ד"ר ענבר לבקוביץ וד"ר צמרת ריקון
כיתה: 203 (מרווה)